Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Ranking 50 najbardziej wpływowych prawników

26.01.2016, 04:04; Aktualizacja: 26.01.2016, 06:38

Numerem 1 piątej edycji naszego rankingu został prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, na drugim miejscu uplasował się prezydent Andrzej Duda, podium zamyka Wojciech Łączewski, sędzia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy.

Reklama

Prawnicy spod znaku „dobrej zmiany” rządzą. Ale są i inni

Zdziwienie, szok, a może radość? Bardzo ciekawa jestem Państwa reakcji na nasz tegoroczny ranking wpływowych prawników. Czy były związane raczej z emocjami negatywnymi jak oburzenie czy pozytywnymi w rodzaju zadowolenia? W końcu podium z jednej strony jest oczywiste, ale z drugiej może zupełnie zaskakiwać. Bo nazwiska, które się tu znalazły, były i są związane z ogromną debatą, jaka się toczyła w ostatnich miesiącach ubiegłego roku i wciąż trwa ze względu na działania wokół polskiego państwa i prawa.

Dwie pierwsze osoby to prawnicy spod znaku „dobrej zmiany”. Weźmy jedynkę, czyli Jarosława Kaczyńskiego. W ciągu pięciu lat publikowania naszego zestawienia nie zmieniło się jego wykształcenie. Był i jest prawnikiem. Ale pierwszy raz zagościł na liście i to od razu na miejscu pierwszym. W dotychczasowych czterech edycjach rankingu nie mógł się w nim znaleźć, bo choć w tym czasie liderował Prawu i Sprawiedliwości, nie miał rzeczywistego wpływu na to, co się w krajowych instytucjach i regulacjach działo. To się zmieniło w 2015 r. i to mimo że faktycznie nie zaczął pełnić żadnych publicznych funkcji. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że to on teraz rozdaje karty na polskiej scenie polityczno-państwowo-prawnej, a nasza rankingowa dwójka jest na jego usługach. Chciałabym napisać, że prezydent Andrzej Duda otrzymał tak wysoką pozycję ze względu na swoje fantastyczne osiągnięcia i „dobrą zmianę”, ale niestety nie mogę. Po prostu odsyłam Państwa do uzasadnienia redakcyjnej decyzji dotyczącej głowy państwa.Wojciech Łączewski, który zajął trzecie miejsce w zestawieniu, nie spodoba się prawnikom (i nieprawnikom również) związanym z „dobrą zmianą”. To w końcu on stoi za wyrokiem na Mariusza Kamińskiego, który tak mocno zamieszał w polityczno-prawnym tyglu. Na koniec, gwoli przypomnienia: piąty ranking wpływowych prawników był układany tak jak poprzednie, czyli według oceny dokonań osób z dyplomem wydziału prawa w 2015 r. I jak Państwo – mam nadzieję – pamiętają, są to oceny subiektywne, bo wystawienie not i przypisanie miejsc na liście należy wyłącznie do redakcji, niekierującej się w tym względzie wskaźnikami policzalnymi. To dlatego ranking co roku wywołuje kontrowersje. Nie inaczej będzie teraz. Zwłaszcza że to prawdziwa mieszanka prawników „dobrej zmiany” i spoza niej.

1. Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, pierwszy raz w rankingu.

Niekwestionowany przywódca rewolucji spod znaku „dobrej zmiany”. Demiurg, którego wola ma niezwykłą moc stawania się obowiązującą normą. Ojciec duchowy nowej, alternatywnej teorii prawa, przewartościowującej wiele niekwestionowanych dotąd dogmatów, takich jak zasada podziału władz i pierwszeństwo ustawy przed uchwałą.
Choć formalnie nie ponosi odpowiedzialności politycznej za realizację żadnego punktu programu Prawa i Sprawiedliwości, to za pośrednictwem swoich lojalnych namiestników wprawia w ruch tryby legislacyjnej maszynerii i wyznacza tempo jej pracy. Sam zaś zakulisowo pilnuje, aby każde posunięcie prezydenta, parlamentu i premiera było dostrojone do jego wizji naprawy RP. Bo nikt nie ma wątpliwości, że to z ul. Nowogrodzkiej idą wytyczne dotyczące kształtu rządowych i poselskich projektów ustaw, a nawet kolejności ich procedowania i terminów głosowań.

Przeczytaj pozostałą część uzasadnienia >>>>

2. Andrzej Duda prezydent RP, pierwszy raz w rankingu

Obiecywał w kampanii wyborczej, że będzie prezydentem aktywnym, często korzystającym z inicjatywy ustawodawczej. Po pierwszym półroczu urzędowania nikt jednak nie kojarzy go z rzutkim legislatorem. Ale też dużym uproszczeniem byłoby twierdzenie, że Duda posłusznie wziął na siebie obowiązki notariusza, który bez mrugnięcia okiem przyklepuje wszystko, co służy wypełnieniu woli Jarosława Kaczyńskiego. Jego postawa wniosła bowiem całkiem nową, choć niebezpieczną jakość do polskiej praktyki ustrojowej. Wychodząc poza rolę, jaką wyznacza mu ustawa zasadnicza, Duda ustanowił niebezpieczne precedensy i zwyczaje w relacjach głowy państwa z władzą sądowniczą. W tym sensie to właśnie on jest głównym sprawcą najpoważniejszego kryzysu konstytucyjnego w historii III RP.

Zaczęło się od ułaskawienia byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego, zanim ten został prawomocnie skazany.

Przeczytaj pozostałą część uzasadnienia>>>

3. Wojciech Łączewski, sędzia Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy, pierwszy raz w rankingu.

Skomplikował plany samemu Jarosławowi Kaczyńskiemu. Sprowokował prezydenta Andrzej Dudę do balansowania na granicy prawa. Nieomal wyeliminował Mariusza Kamińskiego z życia publicznego. Ten sędzia, jak nikt inny w tym roku, utarł nosa politykom. A całemu społeczeństwu uzmysłowił, jak wielka władza spoczywa w rękach każdego z 10 tysięcy prawników noszących togę z fioletowym żabotem.

Wyrok trzech lat pozbawienia wolności dla funkcjonariusza publicznego wywołał szok. Łączewskiemu zarzucano, że wydał go na zamówienie ówczesnej partii rządzącej i że kara była tak drakońska, bo Mariusz Kamiński związany jest z PiS. Sam sędzia przyznawał, że kara do łagodnych nie należy. Dodawał jednak, że niższa lub mniej dolegliwa sankcja wywołałaby wrażenie, iż pewne osoby ze względu na pełnione przez nie funkcje mogą działać poza prawem – a to byłoby bardzo niebezpieczne.

Przeczytaj pozostałą część uzasadnienia>>>

4. Stanisław Piotrowicz, poseł, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, pierwszy raz w rankingu

Przeczytaj uzasadnienie>>>>

5. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego, awans z pozycji 36.

Przeczytaj uzasadnienie>>>>

6. Michał Jankowski, sędzia Sądu Rejonowego w Koninie, pierwszy raz w rankingu

Przeczytaj uzasadnienie>>>>

7. Andrzej Seremet,prokurator generalny, awans z pozycji 15.

Przeczytaj uzasadnienie>>>>

8. Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, pierwszy raz w rankingu

Przeczytaj uzasadnienie>>>>

9. Michał Królikowski, adwokat, w latach 2011–2014 podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, awans z pozycji 50.

Przeczytaj uzasadnienie>>>>

10. Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, awans z pozycji 31.

Przeczytaj uzasadnienie>>>>


Pozostało jeszcze 47% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.