Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prezesi prawniczych korporacji powinni móc składać kasacje nadzwyczajne

05.02.2016, 13:43; Aktualizacja: 05.02.2016, 14:11
 • Wyślij
 • Drukuj

Z takim postulatem wyszli adwokaci: Piotr Kardas, Jacek Giezek i Maciej Gutowski na łamach "Rzeczpospolitej".

Reklama

Adwokaci proponują aby do k.p.k. wprowadzić możliwość sporządzania kasacji przez prezesów samorządów prawniczych, których członkowie pełnią funkcje obrońców lub pełnomocników w sprawach karnych.

Ich zdaniem pomysł, aby szefowie NRA i KRRP mieli uprawnienia do wnoszenia kasacji nadzwyczajnych, wzmocniłby prawo do sądu i do obrony osób skazanych z rażącym naruszeniem prawa.

Poszerzyłoby to również możliwość eliminowania przez prezesa Sądu Najwyższego orzeczeń wydanych z rażącym naruszeniem prawa, a to z kolei powinno poprawić jakość i spójność orzecznictwa - piszą.

Prawo to dawałoby rozszerzenie w art. 521 par. 1 k.p.k. kręgu podmiotów uprawnionych do wnoszenia kasacji nadzwyczajnych. Obecnie taką możliwość mają: minister sprawiedliwosci, prokurator generalny i rzecznik praw obywatelskich.

PS/źródło: Rzeczpospolita

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.