Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prezesi prawniczych korporacji powinni móc składać kasacje nadzwyczajne

05.02.2016, 13:43; Aktualizacja: 05.02.2016, 14:11
 • Wyślij
 • Drukuj

Z takim postulatem wyszli adwokaci: Piotr Kardas, Jacek Giezek i Maciej Gutowski na łamach "Rzeczpospolitej".

Reklama

Adwokaci proponują aby do k.p.k. wprowadzić możliwość sporządzania kasacji przez prezesów samorządów prawniczych, których członkowie pełnią funkcje obrońców lub pełnomocników w sprawach karnych.

Ich zdaniem pomysł, aby szefowie NRA i KRRP mieli uprawnienia do wnoszenia kasacji nadzwyczajnych, wzmocniłby prawo do sądu i do obrony osób skazanych z rażącym naruszeniem prawa.

Poszerzyłoby to również możliwość eliminowania przez prezesa Sądu Najwyższego orzeczeń wydanych z rażącym naruszeniem prawa, a to z kolei powinno poprawić jakość i spójność orzecznictwa - piszą.

Prawo to dawałoby rozszerzenie w art. 521 par. 1 k.p.k. kręgu podmiotów uprawnionych do wnoszenia kasacji nadzwyczajnych. Obecnie taką możliwość mają: minister sprawiedliwosci, prokurator generalny i rzecznik praw obywatelskich.

PS/źródło: Rzeczpospolita

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.