Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Księgowi chcą być adwokatami

15.02.2016, 16:15; Aktualizacja: 16.02.2016, 11:05
 • Wyślij
 • Drukuj

Brytyjscy biegli księgowi domagają się przyznania im prawa do udzielania pomocy prawnej i występowania w sądzie w sprawach podatkowych.

Reklama

Pod koniec ubiegłego tygodnia Instytut Biegłych Księgowych w Anglii i Walii (Institute of Chartered Accountants in England & Wales), największa brytyjska organizacja reprezentująca tę grupę zawodową, zainicjował konsultacje publiczne w sprawie rozszerzenia uprawnień swoich członków. Jeśli jego plan by się powiódł, to księgowi uzyskaliby wiele uprawnień zarezerwowanych dotąd dla profesjonalnych prawników. Mogliby m.in. reprezentować strony w sporach sądowych, wykonywać czynności notarialne i przygotowywać pisma procesowe, pod warunkiem, że chodzi o sprawy podatkowe. Jak na razie mają jedynie prawo opracowywać dokumenty dotyczące spraw spadkowych.

Jeśli konsultacje się powiodą, to następnym krokiem będzie złożenie aplikacji do Komisji ds. Usług Prawniczych (Legal Service Board), niezależnego ciała odpowiedzialnego za regulację zawodów prawniczych.

Instytut przekonuje, że przyznanie jego członkom nowych uprawnień przyczyni się do zwiększenia konkurencji na rynku usług prawniczych, a w konsekwencji zwiększenia dostępu do pomocy prawnej dla konsumentów.

Należy się spodziewać, że władze samorządu adwokackiego (Law Society) tak łatwo nie pozwolą księgowym na zagarnięcie części rynku. W 2013 r., kiedy ci starali się o uprawnienia w dziedzinie spraw spadkowych, prawnicy wielokrotnie interweniowali Komisji ds. Usług Prawniczych, uważając, że liberalizacja byłaby sprzeczna z interesem publicznym.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.