Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Księgowi chcą być adwokatami

15.02.2016, 16:15; Aktualizacja: 16.02.2016, 11:05
 • Wyślij
 • Drukuj

Brytyjscy biegli księgowi domagają się przyznania im prawa do udzielania pomocy prawnej i występowania w sądzie w sprawach podatkowych.

Reklama

Pod koniec ubiegłego tygodnia Instytut Biegłych Księgowych w Anglii i Walii (Institute of Chartered Accountants in England & Wales), największa brytyjska organizacja reprezentująca tę grupę zawodową, zainicjował konsultacje publiczne w sprawie rozszerzenia uprawnień swoich członków. Jeśli jego plan by się powiódł, to księgowi uzyskaliby wiele uprawnień zarezerwowanych dotąd dla profesjonalnych prawników. Mogliby m.in. reprezentować strony w sporach sądowych, wykonywać czynności notarialne i przygotowywać pisma procesowe, pod warunkiem, że chodzi o sprawy podatkowe. Jak na razie mają jedynie prawo opracowywać dokumenty dotyczące spraw spadkowych.

Jeśli konsultacje się powiodą, to następnym krokiem będzie złożenie aplikacji do Komisji ds. Usług Prawniczych (Legal Service Board), niezależnego ciała odpowiedzialnego za regulację zawodów prawniczych.

Instytut przekonuje, że przyznanie jego członkom nowych uprawnień przyczyni się do zwiększenia konkurencji na rynku usług prawniczych, a w konsekwencji zwiększenia dostępu do pomocy prawnej dla konsumentów.

Należy się spodziewać, że władze samorządu adwokackiego (Law Society) tak łatwo nie pozwolą księgowym na zagarnięcie części rynku. W 2013 r., kiedy ci starali się o uprawnienia w dziedzinie spraw spadkowych, prawnicy wielokrotnie interweniowali Komisji ds. Usług Prawniczych, uważając, że liberalizacja byłaby sprzeczna z interesem publicznym.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.