Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Ministerstwo Sprawiedliwości przygląda się podwyższonym stawkom za czynności radców i adwokatów

03.03.2016, 05:42
 • Wyślij
 • Drukuj

I nie wyklucza ich korekty. Tak wynika z odpowiedzi resortu na interpelację jednego z posłów PiS. O cofnięcie podwyżki zaapelowało dwóch polityków rządzącej partii.

Reklama

Problem podwyższonych od 1 stycznia 2016 r. stawek poruszył w swojej interpelacji do ministra sprawiedliwości poseł Marek Polak z PiS. „Docierają do mnie zaniepokojone głosy klientów, dla których dwukrotny wzrost opłat stanowi poważne utrudnienie w dostępie do usług prawniczych. W sprawach z zakresu prawa pracy, poszkodowani pracownicy z pewnością niejednokrotnie będą rezygnować z dochodzenia swoich praw przed sądem ze względu na wysokie koszty reprezentacji. Stawki za reprezentacje z urzędu niewiele się zmieniły. Nadal istnieje nierówność w prawie co do zwrotu kosztów procesu stron samo reprezentowanych w postępowaniu. W ocenie klientów wprowadzone zmiany mogą obniżyć jakość usług reprezentantów z urzędu, którzy są gorzej opłacani od reprezentantów z wyboru” – czytamy w piśmie posła, przytoczonym we wtorek przez portal rp.pl.
Polak zapytał resort o ocenę skutków rozporządzenia MS (wydanego jeszcze przez poprzedniego ministra, Borysa Budkę z PO) i możliwość jego ewentualnej zmiany „tak aby dostępność usług adwokackich i radcowskich nie obniżała się”.

W odpowiedzi wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł napisał, że rozwiązania przyjęte w rozporządzeniach z 22 października 2015 r. „są aktualnie przedmiotem analizy w Ministerstwie Sprawiedliwości pod kątem potrzeby wprowadzenia ewentualnych zmian”.

Na odpowiedź MS czeka interpelacja innego z posłów PiS, Łukasza Zbonikowskiego, który także zaapelował o cofnięcie podwyżki. Parlamentarzysta zwrócił uwagę na nieracjonalność powiązania stawek z wartością przedmiotu sporu zamiast ze stopniem skomplikowania sprawy, wyraził tez opinię o negatywnym wpływie podwyżki na gospodarkę. „W przypadku problemów finansowych danego podmiotu koszty jego działalności znacznie wzrosną. Strona przegrana będzie zobligowana do uiszczenia podniesionych opłat, co przyczyni się do znacznego uszczuplenia jej środków finansowych, a w niektórych przypadkach może doprowadzić do bankructwa podmiotu. Zmiana przyniesie zatem dochód jedynie prawnikowi – a więc przedstawicielowi sektora nieprodukcyjnego” – wyłuszczył Zbonikowski.

ESZA

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.