Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Dobrosław Dowiat-Urbański szefem służby cywilnej

Artur Radwan03.03.2016, 08:38; Aktualizacja: 03.03.2016, 08:59
 • Wyślij
 • Drukuj

Premier Beata Szydło powołała na stanowisko szefa służby cywilnej Dobrosława Dowiat-Urbańskiego, dotychczasowego zastępcę dyrektora departamentu prawnego z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Reklama

Znam pana dyrektora osobiście. Bardzo się cieszymy z tej nominacji, bo to jest dobry fachowiec, który rozumie i dostrzega problemy służby cywilnej – komentuje Robert Barabasz, szef Sekcji Krajowej Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej NSZZ „Solidarność”.

Dodaje, że w służbie cywilnej jest wiele do zrobienia, choćby trzeba uregulować kwestię zwiększonych rekompensat za nadgodziny, czy też niskie płace urzędników.
Z kolei na przewodniczącego Rady Służby Publicznej typowany jest poseł PiS dr Artur Górski. Rada wciąż jest kompletowana, przy czym z naszych informacji wynika, że premier Beacie Szydło nie podobał się pomysł, by w jej skład wchodzili wyłącznie posłowie PIS. Nową Radę mamy poznać za dwa tygodnie. Najprawdopodobniej znajdą się w niej posłowie opozycji. Ponadto zgodnie z nowymi przepisami członkowie nowej rady w przeciwieństwie do swoich poprzedników nie będą pobierali wynagrodzenia za udział w posiedzeniach.

Po ostatniej nowelizacji ustawy o służbie cywilnej z 21 listopada 2008 r. ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.), opozycja się spodziewała, że nowym szefem służby cywilnej zostanie osoba z politycznego nadania. Zgodnie bowiem z nowymi przepisami osobę na to stanowisko powołuje i odwołuje bez żadnych konsultacji premier (wcześniej kandydat był opiniowany przez Rady Służby Cywilnej, która zmieniła obecnie nazwę na Radę Służby Publicznej).

Ponadto obecny rząd zrezygnował z wymogu, aby nowy szef Służby Cywilnej był urzędnikiem mianowanym, a dodatkowo pięć lat wstecz od powołania nie był członkiem żadnej partii. Tymczasem na czele urzędników stanął urzędnik mianowany Dobrosław Dowiat-Urbański, prawnik od lat związany z korpusem, który specjalizuje się w prawie pracy i administracji publicznej.

To już piąty szef służby cywilnej. Obejmie on stanowisko po Claudii Torres-Bartyzel, która w grudniu sama złożyła dymisję. Powód? Brak dobrej współpracy z nowym rządem.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:gazetaprawna.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.