Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Dobrosław Dowiat-Urbański szefem służby cywilnej

Artur Radwan03.03.2016, 08:38; Aktualizacja: 03.03.2016, 08:59
 • Wyślij
 • Drukuj

Premier Beata Szydło powołała na stanowisko szefa służby cywilnej Dobrosława Dowiat-Urbańskiego, dotychczasowego zastępcę dyrektora departamentu prawnego z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Reklama

Znam pana dyrektora osobiście. Bardzo się cieszymy z tej nominacji, bo to jest dobry fachowiec, który rozumie i dostrzega problemy służby cywilnej – komentuje Robert Barabasz, szef Sekcji Krajowej Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej NSZZ „Solidarność”.

Dodaje, że w służbie cywilnej jest wiele do zrobienia, choćby trzeba uregulować kwestię zwiększonych rekompensat za nadgodziny, czy też niskie płace urzędników.
Z kolei na przewodniczącego Rady Służby Publicznej typowany jest poseł PiS dr Artur Górski. Rada wciąż jest kompletowana, przy czym z naszych informacji wynika, że premier Beacie Szydło nie podobał się pomysł, by w jej skład wchodzili wyłącznie posłowie PIS. Nową Radę mamy poznać za dwa tygodnie. Najprawdopodobniej znajdą się w niej posłowie opozycji. Ponadto zgodnie z nowymi przepisami członkowie nowej rady w przeciwieństwie do swoich poprzedników nie będą pobierali wynagrodzenia za udział w posiedzeniach.

Po ostatniej nowelizacji ustawy o służbie cywilnej z 21 listopada 2008 r. ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.), opozycja się spodziewała, że nowym szefem służby cywilnej zostanie osoba z politycznego nadania. Zgodnie bowiem z nowymi przepisami osobę na to stanowisko powołuje i odwołuje bez żadnych konsultacji premier (wcześniej kandydat był opiniowany przez Rady Służby Cywilnej, która zmieniła obecnie nazwę na Radę Służby Publicznej).

Ponadto obecny rząd zrezygnował z wymogu, aby nowy szef Służby Cywilnej był urzędnikiem mianowanym, a dodatkowo pięć lat wstecz od powołania nie był członkiem żadnej partii. Tymczasem na czele urzędników stanął urzędnik mianowany Dobrosław Dowiat-Urbański, prawnik od lat związany z korpusem, który specjalizuje się w prawie pracy i administracji publicznej.

To już piąty szef służby cywilnej. Obejmie on stanowisko po Claudii Torres-Bartyzel, która w grudniu sama złożyła dymisję. Powód? Brak dobrej współpracy z nowym rządem.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:gazetaprawna.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.