Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Gertruda Uścińska - nieuchwytna profesor

Patryk Słowik08.03.2016, 00:00; Aktualizacja: 08.03.2016, 06:19

Nowa prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zbiera komplementy jako znakomity ekspert. Zastrzeżenia wobec niej? Jest teoretykiem, a nie praktykiem.

Reklama

Początek października, ul. Nowy Świat w Warszawie, jeden z budynków Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, sala wykładowa. Studenci przychodzą na pierwsze zajęcia w nowym roku akademickim, nie wiedzą, czego się po nich spodziewać. Zastanawiają się, czy wykładowca jest ostry, czy łagodny. Szybko sprawa się wyjaśnia. Wykładowca – czyli prof. Gertruda Uścińska – zaczyna odpytywać studentów ze znajomości konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczących zabezpieczenia społecznego. Nikt nic nie wie. Uścińska wzdycha i mówi: „To co państwo robili przez wakacje? Trzeba było się przygotować do zajęć!”.

Profesor Uścińska jest z pozoru bardzo ostra i wymagająca, ale tak naprawdę najwięcej wymaga od siebie samej. Gdy dostrzega w studencie choćby chęć zaliczenia przedmiotu, przepuści go mimo braku wiedzy. Z wierzchu twarda i nieustępliwa, ale serce złote – wskazuje jeden z absolwentów Instytutu Polityki Społecznej UW. To właśnie z IPS UW od wielu lat zawodowo związana jest Uścińska.

W 1981 r. ukończyła prawo na Wydziale Prawa i Administracji UŚ. Doktorat zrobiła już w stołecznym Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych, również z prawa. Habilitację jednak zrobiła z nauk humanistycznych, a dokładniej z polityki społecznej. Wbrew twierdzeniom, które pojawiły się tuż po powołaniu jej na funkcję prezesa ZUS, nie jest wcale profesorem prawa, lecz właśnie nauk społecznych.

To świetna ekspertka z dziedziny zabezpieczenia społecznego – zachwala Uścińską prof. Inetta Jędrasik-Jankowska z Katedry Prawa Ubezpieczeń WPiA UW. Komplement ten w ustach Jędrasik-Jankowskiej oznacza zaś bardzo wiele, bo ta wybitna ekspertka z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych wielokrotnie podkreślała, że na ubezpieczeniach od strony prawa, a nie ekonomii, zna się w Polsce co najwyżej kilka osób. I w tym gronie jest właśnie Uścińska.


Pozostało jeszcze 58% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.