Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Gertruda Uścińska - nieuchwytna profesor

Patryk Słowik08.03.2016, 00:00; Aktualizacja: 08.03.2016, 06:19

Nowa prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zbiera komplementy jako znakomity ekspert. Zastrzeżenia wobec niej? Jest teoretykiem, a nie praktykiem.

Reklama

Początek października, ul. Nowy Świat w Warszawie, jeden z budynków Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, sala wykładowa. Studenci przychodzą na pierwsze zajęcia w nowym roku akademickim, nie wiedzą, czego się po nich spodziewać. Zastanawiają się, czy wykładowca jest ostry, czy łagodny. Szybko sprawa się wyjaśnia. Wykładowca – czyli prof. Gertruda Uścińska – zaczyna odpytywać studentów ze znajomości konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczących zabezpieczenia społecznego. Nikt nic nie wie. Uścińska wzdycha i mówi: „To co państwo robili przez wakacje? Trzeba było się przygotować do zajęć!”.

Profesor Uścińska jest z pozoru bardzo ostra i wymagająca, ale tak naprawdę najwięcej wymaga od siebie samej. Gdy dostrzega w studencie choćby chęć zaliczenia przedmiotu, przepuści go mimo braku wiedzy. Z wierzchu twarda i nieustępliwa, ale serce złote – wskazuje jeden z absolwentów Instytutu Polityki Społecznej UW. To właśnie z IPS UW od wielu lat zawodowo związana jest Uścińska.

W 1981 r. ukończyła prawo na Wydziale Prawa i Administracji UŚ. Doktorat zrobiła już w stołecznym Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych, również z prawa. Habilitację jednak zrobiła z nauk humanistycznych, a dokładniej z polityki społecznej. Wbrew twierdzeniom, które pojawiły się tuż po powołaniu jej na funkcję prezesa ZUS, nie jest wcale profesorem prawa, lecz właśnie nauk społecznych.

To świetna ekspertka z dziedziny zabezpieczenia społecznego – zachwala Uścińską prof. Inetta Jędrasik-Jankowska z Katedry Prawa Ubezpieczeń WPiA UW. Komplement ten w ustach Jędrasik-Jankowskiej oznacza zaś bardzo wiele, bo ta wybitna ekspertka z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych wielokrotnie podkreślała, że na ubezpieczeniach od strony prawa, a nie ekonomii, zna się w Polsce co najwyżej kilka osób. I w tym gronie jest właśnie Uścińska.


Pozostało jeszcze 58% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.