Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prof. Safjan: Standardy konstytucyjne są najważniejsze

10.03.2016, 13:15; Aktualizacja: 10.03.2016, 14:12
 • Wyślij
 • Drukuj

Premier Beata Szydło jeszcze przed ogłoszeniem wyroku TK zapowiedziała, że nie będzie go publikować. Tym samym mamy obecnie dwie rzeczywistości - konstytucyjną i rządową. - To początek anarchii - komentuje prof. Marek Safjan.

Reklama

- Stoję na stanowisku, że wyroki TK są wiążące, nawet gdy nie są opublikowane - mówi prof. Marek Safjan.

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przywołuje też precedens, który można do tej sprawy stosować przez analogię. - Kiedy wyroki trybunału podlegały jeszcze - za starej konstytucji - akceptacji Sejmu, TK, pod przewodnictwem prof. Andrzeja Zolla w 1993 roku, wydał uchwałę, że jeżeli Sejm zwleka z głosowaniem nad wyrokiem należy uznać, że orzeczenia nie odrzuca i że chodzi on w życie - podkreśla.

Zaznacza jednocześnie, że sytuacja, w której władza nie uznaje orzeczeń TK zdarza się niezwykle rzadko. - Kojarzę dwie takie sytuacje. Jedna na Białorusi po przejęciu władzy przez Łukaszenkę, ale on zaraz rozwiązał tamten trybunał i powołał własny. Druga - na Ukrainie, zaraz po pomarańczowej rewolucji - zaznaczył prof. Safjan.

PS/źródło: GW

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.