Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prof. Safjan: Standardy konstytucyjne są najważniejsze

10.03.2016, 13:15; Aktualizacja: 10.03.2016, 14:12
 • Wyślij
 • Drukuj

Premier Beata Szydło jeszcze przed ogłoszeniem wyroku TK zapowiedziała, że nie będzie go publikować. Tym samym mamy obecnie dwie rzeczywistości - konstytucyjną i rządową. - To początek anarchii - komentuje prof. Marek Safjan.

Reklama

- Stoję na stanowisku, że wyroki TK są wiążące, nawet gdy nie są opublikowane - mówi prof. Marek Safjan.

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przywołuje też precedens, który można do tej sprawy stosować przez analogię. - Kiedy wyroki trybunału podlegały jeszcze - za starej konstytucji - akceptacji Sejmu, TK, pod przewodnictwem prof. Andrzeja Zolla w 1993 roku, wydał uchwałę, że jeżeli Sejm zwleka z głosowaniem nad wyrokiem należy uznać, że orzeczenia nie odrzuca i że chodzi on w życie - podkreśla.

Zaznacza jednocześnie, że sytuacja, w której władza nie uznaje orzeczeń TK zdarza się niezwykle rzadko. - Kojarzę dwie takie sytuacje. Jedna na Białorusi po przejęciu władzy przez Łukaszenkę, ale on zaraz rozwiązał tamten trybunał i powołał własny. Druga - na Ukrainie, zaraz po pomarańczowej rewolucji - zaznaczył prof. Safjan.

PS/źródło: GW

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.