Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RPO: Ustne uzasadnienia trzeba ograniczyć

16.03.2016, 15:08; Aktualizacja: 16.03.2016, 16:05
 • Wyślij
 • Drukuj

Ustne uzasadnienia orzeczeń powinny być wygłaszane jedynie w sprawach, w których występują proste stany faktyczne i które nie wymagają wydania rozstrzygnięcia w oparciu o skomplikowane podstawy prawne - ocenia rzecznik praw obywatelskich.

Reklama

Jednak ze skarg wpływających do RPO wynika, iż niejednokrotnie ustne uzasadnienia występują w sprawach skomplikowanych dowodowo i faktycznie, oraz tam gdzie wydobycie normy prawnej, mającej stanowić podstawę prawną rozstrzygnięcia, jest możliwe na drodze rozbudowanej wykładni wielu przepisów prawnych.

Zdaniem RPO w tego rodzaju sprawach cywilnych zasadnicze funkcje uzasadnienia nie mogą zostać zrealizowane.

"Sama natura uzasadnienia ustnego, zakładająca istotne uproszczenie i skrótowość, zdaje się przesądzać, iż w tego typu sprawach nie jest możliwe należyte wywiązanie się przez sąd z powinności zawarcia w nim (...) wszystkich elementów wymaganych regulacją art. 328 par. 2 k.p.c." - czytamy w wystąpieniu RPO.  

W tym zakresie, zdaniem rzecznika istnieje poważne ryzyko zaistnienia uszczerbku w sferze konstytucyjnego prawa do sądu.

"W państwie prawa przyspieszenie biegu postępowania nie może być realizowane w każdej sytuacji, bez liczenia się ze skutkami w sferze uprawnień procesowych stron" - dodaje RPO. 

PS/źródło: RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.