Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prezydent: TK funkcjonuje fatalnie

23.03.2016, 10:45; Aktualizacja: 23.03.2016, 15:50
 • Wyślij
 • Drukuj

Spór wokół TK trzeba rozwiązać na drodze politycznej - mówił we wtorek, w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja, prezydent Andrzej Duda.

Reklama

W jego ocenie tego konfliktu nie da się rozwiązać na drodze prawnej ze względu na luki istniejące w polskim systemie oraz uprzednie złamanie regulacji.

Prezydent podkreślił, że sytuacja jest patowa, a dużą w tym zasługa Trybunału Konstytucyjnego i jego prezesa.

Andrzej Duda zaznaczył ponadto, że nie może dokonać zaprzysiężenia trzech sędziów, wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji. Przypomniał, że posłowie zdecydowali o nieważności wcześniejszego wyboru i powołali nowych kandydatów.

Zwrócił też uwagę, że ostatnie obrady TK "przebiegały w kuriozalnej sytuacji", a do mediów wyciekł projekt wyroku trybunału jeszcze przed jego ogłoszeniem.

- Mam nadzieję, że ta sprawa zostanie wyjaśniona - jak to się stało, że dochodzi do takiej sytuacji, podważającej wiarygodność wymiaru sprawiedliwości w Polsce - dodał.

PS/źródło: KPRP 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.