Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prezydent: TK funkcjonuje fatalnie

23.03.2016, 10:45; Aktualizacja: 23.03.2016, 15:50
 • Wyślij
 • Drukuj

Spór wokół TK trzeba rozwiązać na drodze politycznej - mówił we wtorek, w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja, prezydent Andrzej Duda.

Reklama

W jego ocenie tego konfliktu nie da się rozwiązać na drodze prawnej ze względu na luki istniejące w polskim systemie oraz uprzednie złamanie regulacji.

Prezydent podkreślił, że sytuacja jest patowa, a dużą w tym zasługa Trybunału Konstytucyjnego i jego prezesa.

Andrzej Duda zaznaczył ponadto, że nie może dokonać zaprzysiężenia trzech sędziów, wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji. Przypomniał, że posłowie zdecydowali o nieważności wcześniejszego wyboru i powołali nowych kandydatów.

Zwrócił też uwagę, że ostatnie obrady TK "przebiegały w kuriozalnej sytuacji", a do mediów wyciekł projekt wyroku trybunału jeszcze przed jego ogłoszeniem.

- Mam nadzieję, że ta sprawa zostanie wyjaśniona - jak to się stało, że dochodzi do takiej sytuacji, podważającej wiarygodność wymiaru sprawiedliwości w Polsce - dodał.

PS/źródło: KPRP 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.