Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Adwokat wrogów publicznych

Emilia Świętochowska05.04.2016, 00:00; Aktualizacja: 05.04.2016, 06:48

W stosowaniu proceduralnych sztuczek i wybiegów balansujących na granicy prawa Sven Mary doszedł do mistrzostwa. Ta umiejętność przyda mu się teraz, gdy został obrońcą Salaha Abdeslama, podejrzanego o zaplanowanie ataków terrorystycznych w Paryżu w 2015 r.

Reklama

Już w ciągu pierwszych kilku dni po aresztowaniu islamskiego ekstremisty kancelaria Svena Mary’ego, 43-letniego karnisty, gwiazdy belgijskiej palestry, otrzymała setki obraźliwych e-maili i pogróżek od osób, w oczach których kwestie winy i odpowiedzialności za zamachy zostały dawno rozstrzygnięte. Z obawy o bezpieczeństwo pracowników siedziba firmy w brukselskiej dzielnicy Saint-Gilles została czasowo zamknięta. Sam Mary do obelg, a nawet gróźb śmierci zdążył się przyzwyczaić przez kilkanaście lat swojej kariery. Kiedy reprezentował w procesie Michela Lelievre’a, oskarżonego o współudział w siatce pedofilskiej seryjnego mordercy Marca Dutrouxa, przebite opony samochodowe były na porządku dziennym, a listy z pogróżkami dostawały nawet jego dzieci.

W rodzimej Belgii przylgnęła do niego etykieta „obrońcy kanalii” (avocat des crapules), gdyż ma na koncie tyle spraw wyjątkowo podłych i zdeprawowanych klientów, że mógłby z powodzeniem obdzielić nimi kilku statystycznych adwokatów. Oprócz Lelievre’a, skazanego na karę 25 lat więzienia m.in. za pomoc w uprowadzeniu kilkunastu dziewczynek, bronił także Fouada Belkacema, rzecznika prasowego islamskiej grupy terrorystycznej Sharia4Belgium (w ubiegłym roku sąd wymierzył mu karę 12 lat pozbawienia wolności). Organizacja wysyłała dżihadystów na wojnę w Syrii, publicznie nawoływała do wprowadzenia w Belgii szariatu i głosiła karę śmierci dla homoseksualistów. Z usług Mary’ego korzystało też wielu wpływowych gangsterów (nierzadko imigranckiego pochodzenia), w tym Kapllan Murat, znany ze swoich kilku udanych ucieczek z więzienia. W bogatym i urozmaiconym portfolio klientów karnista ma także m.in. sędziego uwikłanego w skandal bankowy, piłkarza oskarżonego o pobicie, a także aktora Jeana-Paula Belmondo.

Od początku nie było więc wątpliwości, że będzie naturalnym kandydatem na adwokata urodzonego w Brukseli domniemanego zamachowca. Jeszcze w grudniu 2015 r., na trzy miesiące przed schwytaniem Abdeslama, dziennik „Le Soir” zapytał go wprost, czy podjąłby się jego obrony, gdyby dostał taką propozycję. Mary jednoznacznie odpowiedział, że tak. – Motywuje mnie walka przeciwko arbitralności i nadużyciom władzy. Pamiętacie te konferencje na żywo, dniami i nocami zwoływane przez federalną prokuraturę zaraz po zamachach w Paryżu? Obrzydza mnie żerowanie na ludzkim strachu tylko po to, aby uzyskać dla siebie więcej władzy – stwierdził Mary, tłumacząc, dlaczego zgodziłby się reprezentować organizatora ataków. Ale jednocześnie zastrzegł, że gdyby Abdeslam upierał się, że nie było go tamtego dnia w Paryżu, nie mógłby go bronić.


Pozostało jeszcze 46% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.