Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Najlepsi prawnicy 2015

Małgorzata Kryszkiewicz21.04.2016, 00:00; Aktualizacja: 21.04.2016, 05:28
 • Wyślij
 • Drukuj
Już po raz 22. DGP przyznał Złote Paragrafy wyróżniającym się prawnikom oraz Bona Lex dla najlepszego aktu prawnego minionego roku.

źródło: Dziennik Gazeta PrawnaJuż po raz 22. DGP przyznał Złote Paragrafy wyróżniającym się prawnikom oraz Bona Lex dla najlepszego aktu prawnego minionego roku.

Już po raz 22. przyznaliśmy Złote Paragrafy dla najwybitniejszych przedstawicieli świata prawniczego oraz nagrodę Bona Lex dla najlepszego aktu prawnego uchwalonego w ubiegłym roku.

Reklama

Nagrody powędrowały w ręce tych prawników, którzy w minionym roku najmocniej wyróżnili się w swoim środowisku. O tym, jak ważne jest to, aby takie osoby wyłuskiwać i nagradzać, mówił podczas gali na Uniwersytecie Warszawskim prof. dr hab. Tomasz Giaro, prodziekan ds. współpracy z zagranicą i kadry naukowej.

Najlepszy sędzia

Zwycięzcą w tej kategorii został Waldemar Żurek. Kapituła wyróżniła go za to, że jest zawsze tam, gdzie trzeba bronić podwalin demokratycznego państwa prawnego. Ma dar mówienia o skomplikowanych rzeczach w prosty sposób.

Najlepszy prokurator

Złoty Paragraf powędrował do Andrzeja Seremeta, pierwszego i ostatniego niezależnego prokuratora generalnego. Wyróżniono go za nierówną walkę, jaką musiał toczyć z rządzącymi, w której stawką było zbudowanie prawdziwie wolnej od nacisków prokuratury.

Najlepszy adwokat

Wyróżnienie przypadło prof. Maciejowi Gutowskiemu. Jest on m.in. współautorem Kodeksu Etyki Adwokackiej i Strategii Adwokatury. Podkreślono też jego umiejętność wyjaśniania zawiłych kwestii w sposób zrozumiały dla zwykłego odbiorcy.

Najlepszy radca prawny

Złoty Paragraf powędrował do Marii Ślązak. Pani mecenas została pierwszą Polką, która stanęła na czele CCBE, czyli Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy.

Nagroda za działania na rzecz prawa i gospodarki

Wyróżnienie zostało przyznane prof. Tomaszowi Siemiątkowskiemu za pomysł stworzenia ustawy o kontroli niektórych inwestycji, która pozwala zablokować przejęcie strategicznych dla państwa spółek przez niechcianych inwestorów.

Wyróżnienia specjalne

Pierwsze powędrowało w ręce sędziego Michała Jankowskiego, autora pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego, które wywróciło system bankowy, gdyż dzięki niemu bankowy tytuł egzekucyjny został uznany za niezgodny z konstytucją. Drugie wyróżnienie trafiło do Piotra Hofmańskiego, który jako pierwszy Polak został sędzią Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Bona Lex

W tym roku wyróżniono ustawę o Radzie Dialogu Społecznego. To wspólne dzieło związkowców i pracodawców, które spotkało się z przychylnością strony rządowej. Po ponad dwóch latach ruszył dialog społeczny między pracownikami a przedsiębiorcami. Stronę rządową w pracach nad ustawą reprezentował Jacek Męcina, były wiceminister pracy, członek RDS. Jeżeli chodzi o pracodawców, nagroda powędrowała do: Henryki Bochniarz, prezydenta Konfederacji Lewiatan, Andrzeja Malinowskiego, prezydenta organizacji Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Marka Goliszewskiego, prezesa Business Centre Club, oraz Jerzego Bartnika, prezesa Związku Rzemiosła. Pracowników reprezentowali Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, Jan Guz, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, oraz Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych.

Kapituła nagrody

Jadwiga Sztabińska, redaktor naczelna DGP – przewodnicząca. Członkowie: Małgorzata Gersdorf – I prezes Sądu Najwyższego, Dariusz Zawistowski – przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, Dariusz Sałajewski – prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Andrzej Zwara – prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Teresa Romer – sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, Stanisław Zabłocki – przewodniczący wydziału I izby karnej Sądu Najwyższego, Aleksander Proksa – dyrektor departamentu prawnego Narodowego Banku Polskiego, Krzysztof Bień – redaktor naczelny serwisu ObserwatorFinansowy.pl.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Tagi:nagrody
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.