Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RPO złożył wniosek do TK w sprawie przedawnienia zbrodni komunistycznych

22.04.2016, 12:03; Aktualizacja: 22.04.2016, 13:47
 • Wyślij
 • Drukuj

Chodzi o zbadanie obecnych przepisów, które w praktyce uniemożliwiają ściganie członków komunistycznego aparatu państwowego za popełnienie niektórych przestępstw.

Reklama

RPO zdecydował się interweniować w tej sprawie ze względu na wnioski płynące od osób pokrzywdzonych, dotyczące umarzania śledztw o zbrodnie komunistyczne ze względu na upływ terminu przedawnienie.

Co prawda w ustawie z 12 lipca 1995 r. o zmianie kodeksu karnego, kodeksu karnego wykonawczego oraz o podwyższeniu dolnych i górnych granic grzywien i nawiązek w prawie karnym ustalono początek terminu przedawnienia, niemniej nie zmieniono jego okresów, co w przypadku występków zagrożonych karą od 3 do 5 lat pozbawienia wolności, skutkowało jedynie fikcyjnym odżyciem przedawnienia.

Zdaniem rzecznika nie daje to ścigającym żadnych szans skutecznego działania.

W tym stanie rzeczy "przepis art. 108 par. 2 k.k. narusza prawo pokrzywdzonych, ofiar zbrodni komunistycznych, do sądu. Uniemożliwia im bowiem dochodzenie naruszonych przez przestępstwo interesów, które najpierw nie mogły być chronione z przyczyn politycznych, zaś potem – z powodu trudnej do uzasadnienia decyzji ustawodawcy"- wskazuje RPO

Dodaje, że "obywatel, któremu państwo przyznaje teoretycznie możność skorzystania z prawa, nie powinien być pozbawiany rzeczywistej możliwości uczynienia zeń użytku. W przeciwnym bowiem razie, naruszona zostaje zasada zaufania obywatela do tego państwa i stanowionego przezeń prawa, co godzi w art. 2 konstytucji."

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.