Sobota, 29 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Doradcy chcą więcej za urzędówki

Łukasz Zalewski05.05.2016, 00:00; Aktualizacja: 05.05.2016, 06:56
 • Wyślij
 • Drukuj

Minister sprawiedliwości zwiększył koszty zastępstwa procesowego adwokatom i radcom prawnym, ale nie doradcom podatkowym. Ich samorząd zawodowy domaga się więc podwyżki.

Reklama

Krajowa Rada Doradców Podatkowych wystosowała w tej sprawie list do Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości. Zwraca w nim uwagę, że w obecnej sytuacji bezpodstawnie różnicuje się sytuację doradców podatkowych w zakresie wynagradzania za czynności w postępowaniu przed sądami administracyjnymi i sytuację adwokatów oraz radców prawnych podejmujących takie czynności.

Chodzi o to, że minister w październiku zeszłego roku zmienił dwa rozporządzenia: w sprawie wynagrodzenia za urzędówki adwokatów oraz radców prawnych. Weszły one w życie 1 stycznia tego roku. W efekcie podwyższył im wynagrodzenia np. za reprezentowanie podatników, których nie stać na opłacenie profesjonalnego pełnomocnika, a którym sąd przyznał taką pomoc z urzędu.

Minister zapomniał jednak o wynagrodzeniach doradców podatkowych. Nie zmienił bowiem stosownego rozporządzenia, które określa, ile doradca dostaje za tzw. urzędówkę. – W efekcie doszło do sytuacji, w której następuje nierówne traktowanie zawodu doradcy podatkowego w stosunku do sytuacji, w jakiej znajdują się radcowie prawni oraz adwokaci – zwraca uwagę w piśmie Krajowa Rada Doradców Podatkowych.

Przykładowo, za reprezentowanie klienta z urzędu w sprawie podatkowej o wartości do 1500 zł adwokat i radca dostaną 360 zł, a doradca jedynie 180 zł. W sprawach o wartości do 10 tys. zł radca i adwokat dostaną 2400 zł, a doradca połowę tej sumy.

KRDP zwraca też uwagę, że nowelizacja prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, obowiązująca od 15 sierpnia 2015 r., zrównała obowiązki doradców podatkowych występujących w sądach administracyjnych z obowiązkami radców i adwokatów. Ponadto wszystkie trzy zawody są zawodami zaufania publicznego. Dlatego, zdaniem KRDP, doradcy powinni być tak samo wynagradzani za reprezentowanie podatników z urzędu, jak radcy i adwokaci.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.