Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Niższe opłaty dla rzeczników patentowych

13.05.2016, 11:36; Aktualizacja: 13.05.2016, 13:40
 • Wyślij
 • Drukuj

Wysokość opłaty za egzamin kwalifikacyjny nie będzie wyższa niż 30 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia.

Reklama

Zmiany wynikają z rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości opłaty za przeprowadzenie egzaminu kwalifikacyjnego.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana również nowelizacja rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie przedmiotu szkolenia aplikantów rzeczniowskich, szczegółowego trybu i sposobu przeprowadzania egzaminu konkursowego i egzaminu kwalifikacyjnego.

Zgodnie z nowymi regulacjami, egzamin konkursowy jak i egzamin kwalifikacyjny zostały ograniczone do części pisemnej. W przypadku tego pierwszego będzie to test jednokrotnego wyboru, składający się ze 100 pytań oraz trzech odpowiedzi do każdego z nich. Każda poprawna odpowiedź to 1 punkt. Aby otrzymać wynik pozytywny, należy zdobyć ich minimum 70.

Projekty przygotowane przez resort rozwoju są obecnie na etapie konsultacji.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.