Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Marcin Wojewódka - kondotier na antypodach

Łukasz Guza24.05.2016, 00:00; Aktualizacja: 24.05.2016, 11:33

Zaczynał w firmie z Wielkiej Piątki, jako radca prawny toczył sądowe batalie m.in. z ZUS. Teraz jednak dr Marcin Wojewódka przeszedł na stronę zakładu i objął funkcję jego wiceprezesa.

Reklama

Od 12 lat Marcin Wojewódka nie miał szefa, nie składał wniosków urlopowych, nie przechodził badań lekarskich z zakresu medycyny pracy. Prowadził kancelarię Wojewódka i Wspólnicy, która osiągnęła rynkowy sukces – jest dziś trzecią największą butikową kancelarią specjalizującą się w prawie pracy. Co go skłoniło do ograniczenia własnej działalności i podjęcia służby w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych?

– Przede wszystkim skala oraz rodzaj wyzwania – ZUS to trzeci największy pracodawca w Polsce, zatrudniający 46 tys. osób, największa instytucja finansowa w Polsce odpowiedzialna za operacje finansowe rzędu 200 mld zł rocznie. Nawet w krajach zachodnioeuropejskich niewiele jest podmiotów, które mogłyby się z nim pod tym względem równać – tłumaczy nowy członek zarządu zakładu.

Najważniejszym argumentem była jednakże możliwość współdziałania i tworzenia zespołu współpracowników prezes ZUS, prof. Gertrudy Uścińskiej. Marcin Wojewódka jest jej pierwszym doktorantem. To ona motywowała go do pracy naukowej, dzięki czemu w 2011 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych (praca doktorska dotyczyła pracowniczych programów emerytalnych). Dziś przyznaje, że prof. Uścińska jest jedną z najważniejszych osób, jakie spotkał na swojej drodze zawodowej. Dlatego nie wahał się, kiedy złożyła mu propozycję udziału w zespole, który pod jej kierownictwem będzie zarządzał największą instytucją finansową w Polsce.


Pozostało jeszcze 73% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.