Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Marcin Wojewódka - kondotier na antypodach

Łukasz Guza24.05.2016, 00:00; Aktualizacja: 24.05.2016, 11:33

Zaczynał w firmie z Wielkiej Piątki, jako radca prawny toczył sądowe batalie m.in. z ZUS. Teraz jednak dr Marcin Wojewódka przeszedł na stronę zakładu i objął funkcję jego wiceprezesa.

Reklama

Od 12 lat Marcin Wojewódka nie miał szefa, nie składał wniosków urlopowych, nie przechodził badań lekarskich z zakresu medycyny pracy. Prowadził kancelarię Wojewódka i Wspólnicy, która osiągnęła rynkowy sukces – jest dziś trzecią największą butikową kancelarią specjalizującą się w prawie pracy. Co go skłoniło do ograniczenia własnej działalności i podjęcia służby w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych?

– Przede wszystkim skala oraz rodzaj wyzwania – ZUS to trzeci największy pracodawca w Polsce, zatrudniający 46 tys. osób, największa instytucja finansowa w Polsce odpowiedzialna za operacje finansowe rzędu 200 mld zł rocznie. Nawet w krajach zachodnioeuropejskich niewiele jest podmiotów, które mogłyby się z nim pod tym względem równać – tłumaczy nowy członek zarządu zakładu.

Najważniejszym argumentem była jednakże możliwość współdziałania i tworzenia zespołu współpracowników prezes ZUS, prof. Gertrudy Uścińskiej. Marcin Wojewódka jest jej pierwszym doktorantem. To ona motywowała go do pracy naukowej, dzięki czemu w 2011 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych (praca doktorska dotyczyła pracowniczych programów emerytalnych). Dziś przyznaje, że prof. Uścińska jest jedną z najważniejszych osób, jakie spotkał na swojej drodze zawodowej. Dlatego nie wahał się, kiedy złożyła mu propozycję udziału w zespole, który pod jej kierownictwem będzie zarządzał największą instytucją finansową w Polsce.


Pozostało jeszcze 73% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.