Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RPD chce zmian w k.p.c.

25.05.2016, 14:13; Aktualizacja: 25.05.2016, 15:56
 • Wyślij
 • Drukuj

Rzecznik praw dziecka postuluje rozszerzenie katalogu spraw z zakresu prawa rodzinnego, od których przysługuje skarga kasacyjna. Chodzi o przypadki rozstrzygane na podstawie konwencji haskiej.

Reklama

Postępowania toczące się w trybie konwencji haskiej wszczynane są na wniosek rodzica, który utracił kontakt z dzieckiem, gdyż zostało ono wywiezione za granicę przez drugiego rodzica. Sąd bada, czy doszło do bezprawnego uprowadzenia dziecka oraz ustala, czy powinno ono powrócić do kraju.

- Bywa, że sądy - kierując się zasadą szybkości postępowania - nie dość wnikliwie sprawdzają, czy w danej sprawie występują negatywne przesłanki uniemożliwiające wydanie dziecka do państwa, z którego zostało ono wywiezione. Ograniczają się jedynie do ustalenia, czy nie zostało uprowadzone, przez co pomijają wnioski dowodowe stron – pisze rzecznik w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

W konsekwencji dochodzi do sytuacji, w których mimo, że powrót dziecka do miejsca zamieszkania może narazić je na niebezpieczeństwo, nakazuje się jego powrót do miejsca stałego pobytu.

RPD zwraca także uwagę, że w toku postępowań prowadzonych na podstawie konwencji haskiej, w wielu przypadkach dochodzi do naruszenia prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie. Naruszenia tego rodzaju są ujawniane również po wydaniu postanowień przez sąd II instancji, od którego nie ma możliwości odwołania, gdyż nie przysługuje od nich skarga kasacyjna.

W ocenie rzecznika należy się zastanowić nad możliwością przywrócenia środków zaskarżania prawomocnych orzeczeń. "Wprowadzenie kontroli judykacyjnej Sądu Najwyższego w stosunku do orzeczeń wydawanych w trybie konwencji haskiej, umożliwi wyeliminowanie z obrotu prawnego wadliwych orzeczeń sądowych dotyczących tak istotnych dla dzieci kwestii, jak ich miejsce zamieszkania, a także przyczyni się do ujednolicenia wykładni prawa i praktyki sądowej podczas rozpatrywania spraw o wydanie dziecka." - podkreśla RPD.

PS/źródło: RPD

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.