Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Adwokat na liście radców prawnych

Ewa Maria Radlińska30.05.2016, 06:58; Aktualizacja: 30.05.2016, 07:08

Nie ma wątpliwości, że za wpisywaniem się osób wykonujących zawód adwokata na listę radców prawych przemawia możliwość zatrudnienia radcy w ramach stosunku pracy.


Reklama

Adwokatów i radców przybywa, a pracy dla nich - jak przestrzegają oba samorządy - wprost przeciwnie. Prawnicy szukają więc możliwości zwiększenia swoich szans na rynku pracy.
Mają w końcu możliwość przepływu pomiędzy zawodami, a mogą też być wpisani na obie listy: adwokacką i radcowską. Dla młodych adwokatów, szczególnie interesująca jest możliwość zatrudnienia na etacie, dostępna w korporacji radcowskiej.

- Bazując na obecnych przepisach można pozostawać wpisanym na obie listy, czyli radców prawnych i adwokatów, wykonywać natomiast można tylko jeden zawód. Od niedawna można natomiast używać obu tytułów. Część osób posługuje się zatem w obrocie gospodarczym tytułem „adwokat - radca prawny”, co wśród prawników budzi lekki uśmiech, natomiast przez przedsiębiorców jest jednak traktowane jako dodatkowy atut - zwraca uwagę adwokat Agata Rewerska, która przez wiele lat wykonywała zawód radcy prawnego.
Tłumaczy, że z uwagi na fakt, że wykonywać można tylko jeden zawód, w zależności od wybranego zawodu, trzeba albo zawiesić wykonywanie zawodu radcy prawnego (i wykonywać zawód adwokata), albo wpisać się na listę adwokatów niewykonujących zawodu (i wykonywać zawód radcy prawnego).


Pozostało jeszcze 77% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.