Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Adwokat na liście radców prawnych

Ewa Maria Radlińska30.05.2016, 06:58; Aktualizacja: 30.05.2016, 07:08

Nie ma wątpliwości, że za wpisywaniem się osób wykonujących zawód adwokata na listę radców prawych przemawia możliwość zatrudnienia radcy w ramach stosunku pracy.


Reklama

Adwokatów i radców przybywa, a pracy dla nich - jak przestrzegają oba samorządy - wprost przeciwnie. Prawnicy szukają więc możliwości zwiększenia swoich szans na rynku pracy.
Mają w końcu możliwość przepływu pomiędzy zawodami, a mogą też być wpisani na obie listy: adwokacką i radcowską. Dla młodych adwokatów, szczególnie interesująca jest możliwość zatrudnienia na etacie, dostępna w korporacji radcowskiej.

- Bazując na obecnych przepisach można pozostawać wpisanym na obie listy, czyli radców prawnych i adwokatów, wykonywać natomiast można tylko jeden zawód. Od niedawna można natomiast używać obu tytułów. Część osób posługuje się zatem w obrocie gospodarczym tytułem „adwokat - radca prawny”, co wśród prawników budzi lekki uśmiech, natomiast przez przedsiębiorców jest jednak traktowane jako dodatkowy atut - zwraca uwagę adwokat Agata Rewerska, która przez wiele lat wykonywała zawód radcy prawnego.
Tłumaczy, że z uwagi na fakt, że wykonywać można tylko jeden zawód, w zależności od wybranego zawodu, trzeba albo zawiesić wykonywanie zawodu radcy prawnego (i wykonywać zawód adwokata), albo wpisać się na listę adwokatów niewykonujących zawodu (i wykonywać zawód radcy prawnego).


Pozostało jeszcze 77% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.