Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Średniowiecze kontra erotyka

Ewa Szadkowska14.06.2016, 00:00; Aktualizacja: 14.06.2016, 06:44

Dobry wizerunek zawodu pozwala samorządowi obronić się w trudnej sytuacji albo przynajmniej taką obronę ułatwia - mówi Bartosz Kopania, specjalista w dziedzinie PR ze szczególnym uwzględnieniem marketingu prawniczego.

Reklama

Po co samorządy prawnicze wynajmują PR-owców? Spotkałam się z krytycznymi opiniami niektórych adwokatów i radców, że oto za pieniądze z ich składek prezesi czy dziekani promują własne osoby.

Szczerze mówiąc, nie przypominam sobie billboardu, na którym pojawiłby się szef któregoś samorządu czy izby... Przede wszystkim jednak nie mylmy promocji samorządu z promocją zawodu. Kluczowe znaczenie ma ta druga, i to na niej powinni skupiać się wynajęci przez samorządy fachowcy, choć oczywiście inną sprawą jest, czy zawsze to robią. Gdy w 2009 r. razem z ówczesnym prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych Maciejem Bobrowiczem postawiliśmy na nowoczesny PR, niespotykany wtedy w branży prawniczej, zawód „radca prawny” w zasadzie nie funkcjonował w świadomości publicznej. Jego istnienia nie zauważali obywatele, ale też – jak się okazało – politycy czy dziennikarze. Przebicie się z najprostszym komunikatem było równie łatwe, jak start przybysza z Papui Nowej Gwinei w wyborach na burmistrza Nowego Jorku. Dziś już chyba trudno byłoby znaleźć osobę, która nie słyszała o radcach i nie wie, że mamy w Polsce dwa równoprawne zawody prawnicze: adwokatów i właśnie radców prawnych.

Pytanie, czy od tego „słyszenia” kancelariom przybywa klientów.

To tak nie działa, jednym pstryknięciem palców można wprowadzić na rynek nowy model samochodu, a i to wymaga olbrzymich funduszy. W sferze usług prawnych nie da się pobudzić zachowań konsumenckich w miesiąc czy nawet w rok. Potrzeba wielu lat systematycznej, takiej niemal organicznej pracy, by Polacy zrozumieli, że kontakt z prawnikiem jest ważny. Dla nich, nie dla prawnika. Bo za tym idzie bezpieczeństwo. Jako społeczeństwo dość łatwo przejęliśmy wiele nawyków typowych dla obywateli krajów zachodnich, niestety zwyczaj konsultowania się z prawnikiem przy podejmowaniu ważniejszych życiowych decyzji wciąż się nie zakorzenił. I nawet nie chodzi o to, że porady są uważane za drogie. Mało kto w ogóle o nich myśli.

Palestra niedawno wystartowała z ofensywą wizerunkową pod hasłem „Zapytaj adwokata”. Podoba się panu ta kampania?

Jest ciekawa. Co istotne, adwokaci, którzy przez lata zajmowali dość pryncypialne stanowisko w kwestii marketingu, wreszcie dostrzegli jego potencjał i znaczenie. Mam nawet wrażenie, że w tej kadencji pozostawili w tyle samorząd radców, przynajmniej jeśli chodzi o działania na szczeblu centralnym. Lokalnie pojawia się wiele interesujących inicjatyw radcowskich, jak choćby kampania prowadzona przez OIRP w Warszawie, która akcentuje m.in. to, że radcowie od lipca zeszłego roku mogą być obrońcami w sprawach karnych, oraz zachęca przedsiębiorców do zatrudniania prawników in-house.


Pozostało jeszcze 69% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.