Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nowy egzamin dla zagranicznych prawników

17.06.2016, 13:37; Aktualizacja: 20.06.2016, 13:03
 • Wyślij
 • Drukuj

Prawnik z zagranicy, który chce uzyskać wpis na listę radców lub adwokatów, rozwiąże test.

Reklama

Od 17 czerwca zmieniła się jednak formuła egzaminu.

Test umiejętności będzie dotyczył jedynie różnic pomiędzy uzyskanym wykształceniem a wymogami stawianymi prawnikom krajowym.

Część pisemna polegać ma na opracowaniu kazusów na podstawie akt lub stanu faktycznego sprawy. Część ustna z kolei na udzieleniu odpowiedzi na losowo wybrany zestaw, składający się z pytań dotyczących zasad organizacji i działania samorządu zawodowego oraz zasad etyki.

Członkowie komisji mogą zadawać  też prawnikowi pytania uzupełniające.

Podstawa prawna: rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 16 maja 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie regulaminu przeprowadzania testu umiejętności dla kandydatów ubiegających się o wpis na listę adwokatów albo radców prawnych (Dz. U. poz. 768).

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.