Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Nowy egzamin dla zagranicznych prawników

17.06.2016, 13:37; Aktualizacja: 20.06.2016, 13:03
 • Wyślij
 • Drukuj

Prawnik z zagranicy, który chce uzyskać wpis na listę radców lub adwokatów, rozwiąże test.

Reklama

Od 17 czerwca zmieniła się jednak formuła egzaminu.

Test umiejętności będzie dotyczył jedynie różnic pomiędzy uzyskanym wykształceniem a wymogami stawianymi prawnikom krajowym.

Część pisemna polegać ma na opracowaniu kazusów na podstawie akt lub stanu faktycznego sprawy. Część ustna z kolei na udzieleniu odpowiedzi na losowo wybrany zestaw, składający się z pytań dotyczących zasad organizacji i działania samorządu zawodowego oraz zasad etyki.

Członkowie komisji mogą zadawać  też prawnikowi pytania uzupełniające.

Podstawa prawna: rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 16 maja 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie regulaminu przeprowadzania testu umiejętności dla kandydatów ubiegających się o wpis na listę adwokatów albo radców prawnych (Dz. U. poz. 768).

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.