Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prawnik in-house jak doradca biznesowy

Paulina Szewioła24.06.2016, 02:51; Aktualizacja: 27.06.2016, 09:42

Model outsourcingu, polegający na przekazaniu części zadań działów prawnych firm do wyspecjalizowanych centrów usług wspólnych, to niedaleka przyszłość - uważają autorzy raportu „Prawnicy przedsiębiorstw - dziś i jutro”.

Reklama

- Co w duszach szefów działów prawnych gra? Mniej więcej to, co znalazło się w tym raporcie – żartował mec. Waldemar Koper, prezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw podczas czwartkowej prezentacji wyników badania PwC Legal i PSPP, które przeprowadzono w maju 2016 roku na grupie ponad 160 dyrektorów działów prawnych przedsiębiorstw oraz prezesów zarządów. Pytano ich m.in. o to jak dzisiaj funkcjonują działy prawne i jakie są ich podstawowe zadania. Mieli też zdefiniować największe wyzwania i zakreślić perspektywy dalszego rozwoju rynku obsługi prawnej przedsiębiorstw.

Jakie wnioski płynął z ich odpowiedzi? – Podstawowa konkluzja jest taka: prawnicy przedsiębiorstw różnią się od reszty uczestników rynku usług prawnych – podkreśla mec. Koper. Dobrze to widać szczególnie na przykładzie szefów departamentów prawnych, którzy ze znawców przepisów przeobrazili się w doradców biznesowych dla zarządów i strategicznych działów większości firm. - Stali się prawnikami w szerszym wymiarze niż ten tradycyjnie pojmowany - uważa adwokat. Wskazuje jednocześnie, że taki trend można zaobserwować w firmach międzynarodowych, a także polskich. I to zarówno tych dużych jak i średnich.


Pozostało jeszcze 78% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.