Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prawnik in-house jak doradca biznesowy

Paulina Szewioła24.06.2016, 02:51; Aktualizacja: 27.06.2016, 09:42

Model outsourcingu, polegający na przekazaniu części zadań działów prawnych firm do wyspecjalizowanych centrów usług wspólnych, to niedaleka przyszłość - uważają autorzy raportu „Prawnicy przedsiębiorstw - dziś i jutro”.

Reklama

- Co w duszach szefów działów prawnych gra? Mniej więcej to, co znalazło się w tym raporcie – żartował mec. Waldemar Koper, prezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw podczas czwartkowej prezentacji wyników badania PwC Legal i PSPP, które przeprowadzono w maju 2016 roku na grupie ponad 160 dyrektorów działów prawnych przedsiębiorstw oraz prezesów zarządów. Pytano ich m.in. o to jak dzisiaj funkcjonują działy prawne i jakie są ich podstawowe zadania. Mieli też zdefiniować największe wyzwania i zakreślić perspektywy dalszego rozwoju rynku obsługi prawnej przedsiębiorstw.

Jakie wnioski płynął z ich odpowiedzi? – Podstawowa konkluzja jest taka: prawnicy przedsiębiorstw różnią się od reszty uczestników rynku usług prawnych – podkreśla mec. Koper. Dobrze to widać szczególnie na przykładzie szefów departamentów prawnych, którzy ze znawców przepisów przeobrazili się w doradców biznesowych dla zarządów i strategicznych działów większości firm. - Stali się prawnikami w szerszym wymiarze niż ten tradycyjnie pojmowany - uważa adwokat. Wskazuje jednocześnie, że taki trend można zaobserwować w firmach międzynarodowych, a także polskich. I to zarówno tych dużych jak i średnich.


Pozostało jeszcze 78% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.