Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sztuczna inteligencja nie zastąpi prawnika

28.06.2016, 06:46; Aktualizacja: 28.06.2016, 06:55

Myślimy, iż zwiększy ona wydajność firm prawniczych, a co za tym idzie – będą mogły one przyjmować więcej spraw lub koncentrować swoje zasoby na tych bardziej złożonych - mówi Marie Bernard, europejski dyrektor ds. innowacji i zarządzania wiedzą w Dentons.

Reklama

Rozwijacie obecnie system sztucznej inteligencji o nazwie ROSS. Co on potrafi?

To narzędzie używające moc superkomputera do dokonywania błyskawicznego przeglądu orzecznictwa. Coś, co człowiekowi zajęłoby kilka dni, ROSS robi w kilka sekund. Ponadto jeśli raz zadamy mu konkretne pytanie prawne, będzie nas informował, gdy pojawi się nowe orzecznictwo w tym zakresie. Komunikujemy się z nim głosowo. Czyli możemy de facto mówić do niego jak do asystenta prawnego i on wykona podobną pracę. Tylko szybciej. To system bardzo przydatny dla prawników, ale niewykluczone, że w przeciągu 5-10 lat będą go używać również nieprawnicy jako alternatywy tańszej, niż niektóre standardowe usługi prawne.

Czy jest to narzędzie, które wspomoże w pracy asystentów prawnych – czy może ich zastąpi?

Z jednej strony może się wydawać, że skoro program robi coś znacznie szybciej niż człowiek, to wygryzie go z pracy. Jednakże myślimy, iż taka sztuczna inteligencja zwiększy wydajność firm prawniczych, a co za tym idzie – będą mogły one przyjmować więcej spraw lub koncentrować swoje zasoby na tych bardziej złożonych. System uwolni czas prawników i pracowników kancelarii, pozwoli im skoncentrować się na trudniejszych zadaniach i poświęcić więcej czasu na bezpośrednie interakcje z klientami. Jeśli miałabym do czegoś porównywać ewolucję, jaka się dokona w kancelariach, to sztuczna inteligencja będzie dla nich skokiem podobnym do przejścia z pisania dokumentów odręcznie do pism tworzonych i archiwizowanych elektronicznie na komputerze.


Pozostało jeszcze 63% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.