Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Sztuczna inteligencja nie zastąpi prawnika

28.06.2016, 06:46; Aktualizacja: 28.06.2016, 06:55

Myślimy, iż zwiększy ona wydajność firm prawniczych, a co za tym idzie – będą mogły one przyjmować więcej spraw lub koncentrować swoje zasoby na tych bardziej złożonych - mówi Marie Bernard, europejski dyrektor ds. innowacji i zarządzania wiedzą w Dentons.

Reklama

Rozwijacie obecnie system sztucznej inteligencji o nazwie ROSS. Co on potrafi?

To narzędzie używające moc superkomputera do dokonywania błyskawicznego przeglądu orzecznictwa. Coś, co człowiekowi zajęłoby kilka dni, ROSS robi w kilka sekund. Ponadto jeśli raz zadamy mu konkretne pytanie prawne, będzie nas informował, gdy pojawi się nowe orzecznictwo w tym zakresie. Komunikujemy się z nim głosowo. Czyli możemy de facto mówić do niego jak do asystenta prawnego i on wykona podobną pracę. Tylko szybciej. To system bardzo przydatny dla prawników, ale niewykluczone, że w przeciągu 5-10 lat będą go używać również nieprawnicy jako alternatywy tańszej, niż niektóre standardowe usługi prawne.

Czy jest to narzędzie, które wspomoże w pracy asystentów prawnych – czy może ich zastąpi?

Z jednej strony może się wydawać, że skoro program robi coś znacznie szybciej niż człowiek, to wygryzie go z pracy. Jednakże myślimy, iż taka sztuczna inteligencja zwiększy wydajność firm prawniczych, a co za tym idzie – będą mogły one przyjmować więcej spraw lub koncentrować swoje zasoby na tych bardziej złożonych. System uwolni czas prawników i pracowników kancelarii, pozwoli im skoncentrować się na trudniejszych zadaniach i poświęcić więcej czasu na bezpośrednie interakcje z klientami. Jeśli miałabym do czegoś porównywać ewolucję, jaka się dokona w kancelariach, to sztuczna inteligencja będzie dla nich skokiem podobnym do przejścia z pisania dokumentów odręcznie do pism tworzonych i archiwizowanych elektronicznie na komputerze.


Pozostało jeszcze 63% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.