Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RPO staje w obronie asystentów sędziów

29.07.2016, 15:12; Aktualizacja: 29.07.2016, 15:13
 • Wyślij
 • Drukuj

Uzależnienie awansu na stanowisko starszego asystenta sędziego od braku karalności za przewinienia dyscyplinarne narusza konstytucję - uważa RPO.

Reklama

Do rzecznika zwróciło się Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów wskazując na niejasne zasady dotyczące kandydowania na stanowisko starszego asystenta sędziego i związany z tym problem dotyczący podstawy prawnej odpowiedzialności dyscyplinarnej przedstawicieli tego zawodu.

W ocenie stowarzyszenia, ustawodawca wprowadzając wymóg braku karalności dyscyplinarnej asystentów sędziów, nie uregulował zasad i procedury takiego postępowania.

W obecnym stanie prawnym nie jest jasne, czy art. 155 par. 3b ustawy Prawo o ustroju sądów może stanowić samodzielną podstawę dla dyscyplinarnego ukarania tych osób.

Z tego względu uzależnienie awansu na stanowisko starszego asystenta sędziego od braku karalności za przewinienia dyscyplinarne uznać należy za całkowicie nieuzasadnione - uważa RPO.

Dodaje, że brak jest podstaw do wprowadzenia w omawianej regulacji odrębnej procedury postępowania dyscyplinarnego wobec asystentów sędziów.

Dlatego postuluje usunięcie omawianego przepisu w zakresie odnoszącym się do przewinień dyscyplinarnych.

PS/źródło: RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.