Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RPO staje w obronie asystentów sędziów

29.07.2016, 15:12; Aktualizacja: 29.07.2016, 15:13
 • Wyślij
 • Drukuj

Uzależnienie awansu na stanowisko starszego asystenta sędziego od braku karalności za przewinienia dyscyplinarne narusza konstytucję - uważa RPO.

Reklama

Do rzecznika zwróciło się Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów wskazując na niejasne zasady dotyczące kandydowania na stanowisko starszego asystenta sędziego i związany z tym problem dotyczący podstawy prawnej odpowiedzialności dyscyplinarnej przedstawicieli tego zawodu.

W ocenie stowarzyszenia, ustawodawca wprowadzając wymóg braku karalności dyscyplinarnej asystentów sędziów, nie uregulował zasad i procedury takiego postępowania.

W obecnym stanie prawnym nie jest jasne, czy art. 155 par. 3b ustawy Prawo o ustroju sądów może stanowić samodzielną podstawę dla dyscyplinarnego ukarania tych osób.

Z tego względu uzależnienie awansu na stanowisko starszego asystenta sędziego od braku karalności za przewinienia dyscyplinarne uznać należy za całkowicie nieuzasadnione - uważa RPO.

Dodaje, że brak jest podstaw do wprowadzenia w omawianej regulacji odrębnej procedury postępowania dyscyplinarnego wobec asystentów sędziów.

Dlatego postuluje usunięcie omawianego przepisu w zakresie odnoszącym się do przewinień dyscyplinarnych.

PS/źródło: RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.