Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kara więzienia dla kolejnego chińskiego prawnika

05.08.2016, 12:32; Aktualizacja: 05.08.2016, 14:35
 • Wyślij
 • Drukuj

Obrońca praw człowieka Gou Hongguo został skazany przez sąd w mieście Tianjin  na trzy lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata za działalność wywrotową.

Reklama

To czwarty taki wyrok wydany w tym tygodniu w Chinach w sprawach, w których oskarżonymi byli opozycjoniści. Jak zwraca uwagę agencja Reutera, wyrok wydano w zawieszeniu, co oznacza, że mężczyzna najprawdopodobniej wyjdzie na wolność, ale będzie objęty ścisłą kontrolą.

Gou jest partnerem w kancelarii prawniczej Fengrui, która zajmowała się szczególnie drażliwymi politycznie sprawami i pomagała osobom, które wystąpiły przeciwko Komunistycznej Partii Chin. Firma była znana z reprezentowania dysydentów, członków zakazanych grup religijnych czy ofiar nadużyć seksualnych.

Gou przyznał się do winy i zapowiedział, że nie będzie się odwoływał od wyroku - podała agencja prasowa Xinhua. Stosunkowo łagodny wymiar kary ma wynikać z przyznania się Gou do winy na prowadzonym mikroblogu.

Dzień wcześniej szef kancelarii Zhou Shifeng został skazany na siedem lat więzienia. Wcześniej skazano też dwóch związanych z Zhou i kancelarią Fengrui działaczy, również pod zarzutem działalności wywrotowej.

Wszyscy zostali aresztowani w lipcu 2015 r. podczas ogólnokrajowej kampanii wymierzonej w działaczy i prawników (głównie z Fengrui). W ramach akcji zatrzymano ok. 300 prawników i aktywistów, z których większość wkrótce uwolniono. Około 10 osób zostało formalnie aresztowanych i od ponad roku oczekuje na proces. (PAP)

lm/ ap/ EŚ

arch.

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.