Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Kara więzienia dla kolejnego chińskiego prawnika

05.08.2016, 12:32; Aktualizacja: 05.08.2016, 14:35
 • Wyślij
 • Drukuj

Obrońca praw człowieka Gou Hongguo został skazany przez sąd w mieście Tianjin  na trzy lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata za działalność wywrotową.

Reklama

To czwarty taki wyrok wydany w tym tygodniu w Chinach w sprawach, w których oskarżonymi byli opozycjoniści. Jak zwraca uwagę agencja Reutera, wyrok wydano w zawieszeniu, co oznacza, że mężczyzna najprawdopodobniej wyjdzie na wolność, ale będzie objęty ścisłą kontrolą.

Gou jest partnerem w kancelarii prawniczej Fengrui, która zajmowała się szczególnie drażliwymi politycznie sprawami i pomagała osobom, które wystąpiły przeciwko Komunistycznej Partii Chin. Firma była znana z reprezentowania dysydentów, członków zakazanych grup religijnych czy ofiar nadużyć seksualnych.

Gou przyznał się do winy i zapowiedział, że nie będzie się odwoływał od wyroku - podała agencja prasowa Xinhua. Stosunkowo łagodny wymiar kary ma wynikać z przyznania się Gou do winy na prowadzonym mikroblogu.

Dzień wcześniej szef kancelarii Zhou Shifeng został skazany na siedem lat więzienia. Wcześniej skazano też dwóch związanych z Zhou i kancelarią Fengrui działaczy, również pod zarzutem działalności wywrotowej.

Wszyscy zostali aresztowani w lipcu 2015 r. podczas ogólnokrajowej kampanii wymierzonej w działaczy i prawników (głównie z Fengrui). W ramach akcji zatrzymano ok. 300 prawników i aktywistów, z których większość wkrótce uwolniono. Około 10 osób zostało formalnie aresztowanych i od ponad roku oczekuje na proces. (PAP)

lm/ ap/ EŚ

arch.

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.