Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prawnicy Obamy muszą poduczyć się etyki

09.08.2016, 13:39; Aktualizacja: 09.08.2016, 14:35
 • Wyślij
 • Drukuj

Amerykański Departament Sprawiedliwości wyśle ok. 1 tys. pracujących tam prawników na dodatkowe szkolenie z etyki. Decyzja zapadła po tym, jak kilkoro z nich próbowało oszukać sędziego federalnego.

Reklama

Sędzia Andrew Hanen badał sprawę pozwoleń na pracę przyznanych w 2014 r. 100-tys. grupie nielegalnych imigrantów przez administrację Baracka Obamy. W lutym ubiegłego roku wydał nakaz wstrzymania programu. Okazało się jednak, że pracownicy federalnego urzędu po tym terminie wydali jeszcze omyłkowo 2,7 tys. zezwoleń na pracę. Wprawdzie usilnie starali się naprawić swój błąd, ale w 22 przypadkach nie udało im się skontaktować z osobami, które niesłusznie dostały takie zezwolenia.

Sędzia Hanen uznał, że pracy reprezentujący administrację Obamy w sądzie świadomie i celowo próbowali wprowadzić go w błąd, przekonując, że decyzja o wydaniu pozwoleń o pracę z 2014 r. w ogóle nie weszła w życie. "Trudno sobie wyobrazić poważniejszy, bardziej wykalkulowany plan nieetycznego postępowania" - napisał w uzasadnieniu nakazu ujawnienia przez rząd nazwisk niektórych kategorii nielegalnych imigrantów, których objął program pozwoleń.

W odpowiedzi Departament Sprawiedliwości zarządził, że prawnicy z wydziału cywilnego będą musieli przejść godzinny kurs z etyki, choć Hanen w swoim piśmie mówił początkowo o wymogu trzygodzinnego szkolenia.

Urzędnicy administracji prezydenta od początku zaprzeczali temu, że chcieli celowo oszukać sędziego. "Nie kwestionujemy faktu, że popełniliśmy błędy, które doprowadziły do niepożądanych skutków: w niektórych przypadkach dostarczyliśmy sądowi niekompletne informacje, ponieważ nie zrozumieliśmy zakresu pytań zadanych przez sąd; używaliśmy także nieprecyzyjnej terminologii w naszych wypowiedziach ustnych i pisemnych" - czytamy w odpowiedzi urzędników. "Przepraszamy za te błędy oraz za to, że sąd stracił z tego powodu swój cenny czas" - dodali.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.