Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prawnicy Obamy muszą poduczyć się etyki

09.08.2016, 13:39; Aktualizacja: 09.08.2016, 14:35
 • Wyślij
 • Drukuj

Amerykański Departament Sprawiedliwości wyśle ok. 1 tys. pracujących tam prawników na dodatkowe szkolenie z etyki. Decyzja zapadła po tym, jak kilkoro z nich próbowało oszukać sędziego federalnego.

Reklama

Sędzia Andrew Hanen badał sprawę pozwoleń na pracę przyznanych w 2014 r. 100-tys. grupie nielegalnych imigrantów przez administrację Baracka Obamy. W lutym ubiegłego roku wydał nakaz wstrzymania programu. Okazało się jednak, że pracownicy federalnego urzędu po tym terminie wydali jeszcze omyłkowo 2,7 tys. zezwoleń na pracę. Wprawdzie usilnie starali się naprawić swój błąd, ale w 22 przypadkach nie udało im się skontaktować z osobami, które niesłusznie dostały takie zezwolenia.

Sędzia Hanen uznał, że pracy reprezentujący administrację Obamy w sądzie świadomie i celowo próbowali wprowadzić go w błąd, przekonując, że decyzja o wydaniu pozwoleń o pracę z 2014 r. w ogóle nie weszła w życie. "Trudno sobie wyobrazić poważniejszy, bardziej wykalkulowany plan nieetycznego postępowania" - napisał w uzasadnieniu nakazu ujawnienia przez rząd nazwisk niektórych kategorii nielegalnych imigrantów, których objął program pozwoleń.

W odpowiedzi Departament Sprawiedliwości zarządził, że prawnicy z wydziału cywilnego będą musieli przejść godzinny kurs z etyki, choć Hanen w swoim piśmie mówił początkowo o wymogu trzygodzinnego szkolenia.

Urzędnicy administracji prezydenta od początku zaprzeczali temu, że chcieli celowo oszukać sędziego. "Nie kwestionujemy faktu, że popełniliśmy błędy, które doprowadziły do niepożądanych skutków: w niektórych przypadkach dostarczyliśmy sądowi niekompletne informacje, ponieważ nie zrozumieliśmy zakresu pytań zadanych przez sąd; używaliśmy także nieprecyzyjnej terminologii w naszych wypowiedziach ustnych i pisemnych" - czytamy w odpowiedzi urzędników. "Przepraszamy za te błędy oraz za to, że sąd stracił z tego powodu swój cenny czas" - dodali.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.