Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Małoletni też ma prawo do informacji publicznej

12.08.2016, 13:47; Aktualizacja: 12.08.2016, 14:10
 • Wyślij
 • Drukuj

W ocenie rzecznika praw dziecka, kształtowanie zaangażowanej postawy obywatelskiej powinno zacząć się od najwcześniejszych lat, a państwo tę aktywność powinno wspierać.

Reklama

W marcu rzecznik przystąpił do postępowania toczącego się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie ze skargi małoletniego Tymona na bezczynność Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej w przedmiocie rozpoznania wniosku o udzielenie informacji publicznej.

7 lipca WSA przyjął, że wiek skarżącego i związana z tym ograniczona zdolność do czynności prawnych, nie uprawniają go do żądania udostępnienia informacji publicznej. Nie miał też prawa zaskarżyć niekorzystnej dla niego decyzji. Zdaniem RPD bezpodstawnie.

Marek Michalak wniósł do Naczelnego Sądu Administracyjnego o uchylenie postanowienia w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie. Rzecznik zarzucił postanowieniu naruszenie przepisów postępowania mających istotny wpływ na wynik sprawy.

RPD w uzasadnieniu przywołał art. 61 ust. 1 konstytucji, który stanowi, że prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej przysługuje obywatelom. Z kolei ustawa o dostępie do informacji publicznej, będąca uszczegółowieniem tego konstytucyjnego uprawnienia, w art. 2 ust. 1 stanowi, że przysługuje ono każdemu. W jego ocenie z uregulowań tych nie wynika, aby z takim wnioskiem mogły występować wyłącznie osoby, które ukończyły 18. rok życia.

Zdaniem RPD, wykładania art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej musi uwzględniać przysługujące każdemu obywatelowi konstytucyjne prawo do informacji.

Przedstawiając swoje stanowisko zwrócił również uwagę na ratyfikowane umowy międzynarodowe, które stanowią, że dziecko ma prawo do swobodnej wypowiedzi, a prawo to ma zawiera swobodę poszukiwania, otrzymywania i przekazywania informacji.

PS/źródło: RPD

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Tagi:RPD, kasacja
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.