Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RPO pyta prezydenta o niepowołanych sędziów

19.08.2016, 14:51; Aktualizacja: 19.08.2016, 16:19
 • Wyślij
 • Drukuj

Odmowa powołania na stanowisko sędziowskie nie powinna być podejmowana arbitralnie - uważa RPO.

Reklama

Do rzecznika wpłynęła skarga sędziego, któremu prezydent odmówił awansu. Skarżący nie został przy tym poinformowany dlaczego tak się stało. Rzecznik poprosił szefową Kancelarii Prezydenta RP o przedstawienie wyjaśnień w tej sprawie.

W swoim wystąpieniu podkreślił, że zgodnie z art. 179 konstytucji sędziowie są powoływani przez prezydenta, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony. Jednak prawnicy spierają się, czy oznacza to, że głowa państwa może odmówić powołania sędziego wskazanego przez KRS. Zgodnie z jednym poglądem, uchwały Rady w tej materii są dla prezydenta wiążące. Natomiast według innych nie ma on prawnego obowiązku uwzględnienia takiego wniosku. Zwolennicy tego poglądu podkreślają jednak, że taka odmowa mogłaby nastąpić tylko w sytuacji nadzwyczajnej i powinna być poprzedzona przedstawieniem KRS zastrzeżeń.

Tymczasem do tej pory sędziowie, którzy nie zostali powołani przez prezydenta, nie otrzymali informacji, jakie przesłanki uzasadniały odmowę.

W opinii RPO, standardy demokratycznego państwa prawnego wymagają, aby zainteresowani kandydaci na sędziów, czy też sędziowie ubiegający się o awans mogli zapoznać się z motywami takiej decyzji.

Co więcej, rzecznik zwraca uwagę, że negatywna decyzja głowy państwa - bez podania uzasadnienia - może wywrzeć efekt stygmatyzujący osobę sędziego w odbiorze społecznym. Taka sytuacja może prowadzić do naruszenia czci i dobrego imienia sędziego, którego prawną ochronę przewiduje art. 47 konstytucji.

PS/źródło: RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Tagi:RPO
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.