Piątek, 9 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RPO pyta prezydenta o niepowołanych sędziów

19.08.2016, 14:51; Aktualizacja: 19.08.2016, 16:19
 • Wyślij
 • Drukuj

Odmowa powołania na stanowisko sędziowskie nie powinna być podejmowana arbitralnie - uważa RPO.

Reklama

Do rzecznika wpłynęła skarga sędziego, któremu prezydent odmówił awansu. Skarżący nie został przy tym poinformowany dlaczego tak się stało. Rzecznik poprosił szefową Kancelarii Prezydenta RP o przedstawienie wyjaśnień w tej sprawie.

W swoim wystąpieniu podkreślił, że zgodnie z art. 179 konstytucji sędziowie są powoływani przez prezydenta, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony. Jednak prawnicy spierają się, czy oznacza to, że głowa państwa może odmówić powołania sędziego wskazanego przez KRS. Zgodnie z jednym poglądem, uchwały Rady w tej materii są dla prezydenta wiążące. Natomiast według innych nie ma on prawnego obowiązku uwzględnienia takiego wniosku. Zwolennicy tego poglądu podkreślają jednak, że taka odmowa mogłaby nastąpić tylko w sytuacji nadzwyczajnej i powinna być poprzedzona przedstawieniem KRS zastrzeżeń.

Tymczasem do tej pory sędziowie, którzy nie zostali powołani przez prezydenta, nie otrzymali informacji, jakie przesłanki uzasadniały odmowę.

W opinii RPO, standardy demokratycznego państwa prawnego wymagają, aby zainteresowani kandydaci na sędziów, czy też sędziowie ubiegający się o awans mogli zapoznać się z motywami takiej decyzji.

Co więcej, rzecznik zwraca uwagę, że negatywna decyzja głowy państwa - bez podania uzasadnienia - może wywrzeć efekt stygmatyzujący osobę sędziego w odbiorze społecznym. Taka sytuacja może prowadzić do naruszenia czci i dobrego imienia sędziego, którego prawną ochronę przewiduje art. 47 konstytucji.

PS/źródło: RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Tagi:RPO
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.