Środa, 7 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prawnicy powinni być przejrzyści jak dentyści

24.08.2016, 15:51; Aktualizacja: 24.08.2016, 16:18
 • Wyślij
 • Drukuj

Brytyjski rzecznik klientów kancelarii chce zmusić kancelarie prawne, aby publikowały szczegółowe cenniki swoich usług. Tak jak to robią dentyści.

Reklama

W opublikowanym właśnie stanowisku Legal Services Consumer Panel (LSCP), instytucja zajmująca się skargami konsumentów na jakość usług prawniczych, stwierdza, że kancelarie prawne nie są wystarczająco transparentne i przewidywalne, zwłaszcza jeśli chodzi o ceny świadczonej pomocy prawnej. W jej ocenie potrzebna jest odważna interwencja regulatora, gdyż wszelkie inne zachęty do ujawniania cen usług prawniczych dotychczas okazywały się nieskuteczne.

"Niepewność z tym związana umacnia wśród konsumentów przekonanie o wysokich kosztach pomocy prawnej, nawet jeśli nie jest to prawda, a w konsekwencji zniechęca ich do korzystania z niej" - czytamy w stanowisku LSCP. Według instytucji w przypadkach, gdzie cena za usługę nie jest z góry ustalona, kancelarie powinny opublikować na swojej stronie internetowej jej średni koszt. Powołuje się przy tym na przykład dentystów. "Jest to branża, w której istnieją już zasady nakazujące dentystom ujawnianie swoich cenników za poszczególne zabiegi oraz całkowitych kosztów leczenia. (...) Jak wynika z badań, tylko 17 proc. firm prawniczych publikuje cenniki na swoich stronach internetowych i naszych zdaniem jest to mocny powód do interwencji" - stwierdza LSCP.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.