Niedziela, 11 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

21 wniosków RPO do TK w 2015 roku

05.09.2016, 13:02; Aktualizacja: 05.09.2016, 16:03
 • Wyślij
 • Drukuj

Adam Bodnar przedstawił sejmowej komisji informację na temat działalności RPO w zeszłym roku.

Reklama

Rzecznik poinformował posłów, że w 2015 r. złożył do TK 21 wniosków, przystąpił także do 12 skarg konstytucyjnych, pięciu pytań prawnych i czterech wniosków innych podmiotów. Podkreślał, że bardzo ważna jest "niezależność i efektywność" TK.

- Wszystkie sprawy wniesione przez moją poprzedniczkę na stanowisku RPO są przeze mnie kontynuowane. Uważam, że każdy rzecznik powinien korzystać z wiedzy i doświadczeń swych poprzedników i w ten sposób wzmacniać tę instytucję - mówił Adam Bodnar.

Wskazał, że prowadzi badania dotyczące dyskryminacji z powodów religijnych i podejmuje tematykę praw lokatorów. Nie uchyla się także od krytyki sądów - choć, jak dodał, w przypadku RPO przybiera ona przede wszystkim formę kasacji wnoszonych do Sądu Najwyższego.

(PAP)

mja/ malk/PS

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.