Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

21 wniosków RPO do TK w 2015 roku

05.09.2016, 13:02; Aktualizacja: 05.09.2016, 16:03
 • Wyślij
 • Drukuj

Adam Bodnar przedstawił sejmowej komisji informację na temat działalności RPO w zeszłym roku.

Reklama

Rzecznik poinformował posłów, że w 2015 r. złożył do TK 21 wniosków, przystąpił także do 12 skarg konstytucyjnych, pięciu pytań prawnych i czterech wniosków innych podmiotów. Podkreślał, że bardzo ważna jest "niezależność i efektywność" TK.

- Wszystkie sprawy wniesione przez moją poprzedniczkę na stanowisku RPO są przeze mnie kontynuowane. Uważam, że każdy rzecznik powinien korzystać z wiedzy i doświadczeń swych poprzedników i w ten sposób wzmacniać tę instytucję - mówił Adam Bodnar.

Wskazał, że prowadzi badania dotyczące dyskryminacji z powodów religijnych i podejmuje tematykę praw lokatorów. Nie uchyla się także od krytyki sądów - choć, jak dodał, w przypadku RPO przybiera ona przede wszystkim formę kasacji wnoszonych do Sądu Najwyższego.

(PAP)

mja/ malk/PS

Źródło:PAP
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.