Wtorek, 6 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prawo nie nadąża za postępem technologicznym

12.09.2016, 12:01; Aktualizacja: 12.09.2016, 12:50
 • Wyślij
 • Drukuj

RPO uważa, że system doręczeń dokumentacji sądowej jest anachroniczny i nie wykorzystuje możliwości, jakie daje współczesny rozwój technologii.

Reklama

Zgodnie z art. 132 par. 3 k.p.k. pismo może być doręczone za pomocą faksu lub poczty elektronicznej. W tym kontekście - w ocenie RPO - zaskakujący jest art. 138 k.p.k., który stanowi, że w sytuacji, gdy strony procesu przebywają za granicą i nie wskazały adresu zastępczego w kraju, obowiązuje tzw. doręczenie fikcyjne. To znaczy, że korespondencja procesowa załączana jest do akt sprawy i traktowana jako doręczona.

"W dobie zaawansowanego rozwoju technologicznego, pozostawienie korespondencji w aktach sprawy na mocy doręczenia fikcyjnego jest rozwiązaniem anachronicznym i nieadekwatnym do panujących realiów społecznych" - czytamy w wystąpieniu RPO do ministra sprawiedliwości.

Rzecznik zwraca uwagę, że osoby, które wyraziły zgodę na otrzymywanie pism procesowych drogą elektroniczną powinny mieć taką możliwość i w ich wypadku nie powinno stosować się zasady tzw. doręczeń fikcyjnych. Tymczasem w sądach i prokuraturach korzystanie z poczty elektronicznej przy pismach procesowych traktowane jest pomocniczo.

W związku z tym RPO zwrócił się do ministra sprawiedliwości o podjęcie działań zmierzających do dostosowania procedury karnej do obecnego poziomu rozwoju technologicznego.

PS/źródło: RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.