Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prawo nie nadąża za postępem technologicznym

12.09.2016, 12:01; Aktualizacja: 12.09.2016, 12:50
 • Wyślij
 • Drukuj

RPO uważa, że system doręczeń dokumentacji sądowej jest anachroniczny i nie wykorzystuje możliwości, jakie daje współczesny rozwój technologii.

Reklama

Zgodnie z art. 132 par. 3 k.p.k. pismo może być doręczone za pomocą faksu lub poczty elektronicznej. W tym kontekście - w ocenie RPO - zaskakujący jest art. 138 k.p.k., który stanowi, że w sytuacji, gdy strony procesu przebywają za granicą i nie wskazały adresu zastępczego w kraju, obowiązuje tzw. doręczenie fikcyjne. To znaczy, że korespondencja procesowa załączana jest do akt sprawy i traktowana jako doręczona.

"W dobie zaawansowanego rozwoju technologicznego, pozostawienie korespondencji w aktach sprawy na mocy doręczenia fikcyjnego jest rozwiązaniem anachronicznym i nieadekwatnym do panujących realiów społecznych" - czytamy w wystąpieniu RPO do ministra sprawiedliwości.

Rzecznik zwraca uwagę, że osoby, które wyraziły zgodę na otrzymywanie pism procesowych drogą elektroniczną powinny mieć taką możliwość i w ich wypadku nie powinno stosować się zasady tzw. doręczeń fikcyjnych. Tymczasem w sądach i prokuraturach korzystanie z poczty elektronicznej przy pismach procesowych traktowane jest pomocniczo.

W związku z tym RPO zwrócił się do ministra sprawiedliwości o podjęcie działań zmierzających do dostosowania procedury karnej do obecnego poziomu rozwoju technologicznego.

PS/źródło: RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.