Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Awatar profesor Łętowskiej nie żyje

14.09.2016, 06:04; Aktualizacja: 14.09.2016, 06:06
 • Wyślij
 • Drukuj

Prokuratura odnalazła mężczyznę, który podszywał się pod prof. Ewę Łętowską w internecie i w jej imieniu wysyłał znanym prawnikom i instytucjom oferty współpracy. Sprawę jednak umorzono z powodu śmierci sprawcy.

Reklama

Oszustem okazał się były pracownik działu informatycznego jednego z wojewódzkich sądów administracyjnych. Z powodu poważnej choroby mężczyzna przez ostatnie miesiące przebywał w domu i to stamtąd sterował swoją piętrową internetową intrygą. Jego znajomość sądowych realiów i sprawność w posługiwaniu się narzędziami informatycznymi przynajmniej częściowo tłumaczy, dlaczego niektórzy adresaci korespondencji rozsyłanej przez fałszywą prof. Łętowską byli przekonali, że naprawdę mają do czynienia z sędzią trybunału w stanie spoczynku.

Sprawa wyszła na jaw w grudniu 2014 r. prof. Łętowska przesłała notkę do swojej publikacji w DGP, w której zawiadomiła, że konto na Facebooku „Prywatnie Ewa Łętowska” i wszelkie zawarte na nim wpisy, są fałszywe.

Okazało się jednak, że ktoś, kto wykorzystał jej personalia do założeniu fikcyjnego profilu na FB rozsyłał też oferty współpracy kancelariom prawnym, próbował zarezerwować pobyt w hotelu, organizować imprezy z udziałem znanych polityków i muzyków. Niektóre osoby, które wierząc, że rzeczywiście korespondują ze znaną prawniczką, nawiązały z nią współpracę, poniosły straty finansowe.

Prof. Łętowska przyznaje, że nie była zadowolona ze sposobu prowadzenia postępowania przez prokuraturę, która badała sprawę pod katem podszywania się pod sędziego TK, nie zaś stricte oszustwa związanego z kradzieżą tożsamości.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.