Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Awatar profesor Łętowskiej nie żyje

14.09.2016, 06:04; Aktualizacja: 14.09.2016, 06:06
 • Wyślij
 • Drukuj

Prokuratura odnalazła mężczyznę, który podszywał się pod prof. Ewę Łętowską w internecie i w jej imieniu wysyłał znanym prawnikom i instytucjom oferty współpracy. Sprawę jednak umorzono z powodu śmierci sprawcy.

Reklama

Oszustem okazał się były pracownik działu informatycznego jednego z wojewódzkich sądów administracyjnych. Z powodu poważnej choroby mężczyzna przez ostatnie miesiące przebywał w domu i to stamtąd sterował swoją piętrową internetową intrygą. Jego znajomość sądowych realiów i sprawność w posługiwaniu się narzędziami informatycznymi przynajmniej częściowo tłumaczy, dlaczego niektórzy adresaci korespondencji rozsyłanej przez fałszywą prof. Łętowską byli przekonali, że naprawdę mają do czynienia z sędzią trybunału w stanie spoczynku.

Sprawa wyszła na jaw w grudniu 2014 r. prof. Łętowska przesłała notkę do swojej publikacji w DGP, w której zawiadomiła, że konto na Facebooku „Prywatnie Ewa Łętowska” i wszelkie zawarte na nim wpisy, są fałszywe.

Okazało się jednak, że ktoś, kto wykorzystał jej personalia do założeniu fikcyjnego profilu na FB rozsyłał też oferty współpracy kancelariom prawnym, próbował zarezerwować pobyt w hotelu, organizować imprezy z udziałem znanych polityków i muzyków. Niektóre osoby, które wierząc, że rzeczywiście korespondują ze znaną prawniczką, nawiązały z nią współpracę, poniosły straty finansowe.

Prof. Łętowska przyznaje, że nie była zadowolona ze sposobu prowadzenia postępowania przez prokuraturę, która badała sprawę pod katem podszywania się pod sędziego TK, nie zaś stricte oszustwa związanego z kradzieżą tożsamości.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.