Wtorek, 25 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

MS interweniuje w sprawie kontrowersyjnego wpisu

26.09.2016, 16:28; Aktualizacja: 26.09.2016, 16:59
 • Wyślij
 • Drukuj

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak zwrócił się do KRS z prośbą o zbadanie sprawy wpisu na twitterze, który pojawił się na oficjalnym profilu warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

Reklama

Kontrowersyjny wpis dotyczył wywiadu z politykiem PiS Markiem Suskim w Radiu Zet.

Tłumaczył on w nim m.in. dlaczego - jego zdaniem - Jarosław Kaczyński nie związał się z żadną kobietą. - Nie ożenił się właśnie dlatego, że służy Polsce - wyjaśniał.

Zdanie to skomentowano na profilu "Iustitia Warsaw" w taki sposób: "Niczym Führer... Też wszystko poświęcił dla narodu. Ein Volk, ein Reich, ein Führer. To już nawet nie jest zabawne".

Po godzinie stowarzyszenie usunęło kontrowersyjny wpis i zamieściło przeprosiny. "Było to nie najlepsze porównanie. Chodziło nam wyłącznie o wskazanie absurdalności wypowiedzi" - napisano.

Stowarzyszenie odniosło się do sprawy także w osobnym oświadczeniu, zamieszczonym na stronie internetowej. Czytamy w nim, że warszawska Iustitia "odcina się od wskazanego wpisu".

Autorem kontrowersyjnych treści okazał się sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Cezary Skwara – członek zarządu warszawskiego oddziału SSP „Iustitia”, który w związku z zaistniałą sytuacją złożył rezygnację z tej funkcji.

Interwencję w tej sprawie wszczął z kolei wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, który przesłał do Krajowej Rady Sądownictwa list. " KRS, jako konstytucyjny organ stojący na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, niejednokrotnie podejmowała działania dla dobra polskiego wymiaru sprawiedliwości. Wyrażam nadzieję, że również opisana sytuacja, w trosce o kulturę sędziów, etykę zawodową i przede wszystkim gwarancję obiektywizmu, znajdzie się w polu zainteresowania Krajowej Rady Sądownictwa. Oczekuję, iż zostanie przez państwa należycie zbadana i oceniona" - czytamy w dokumencie. 

PS

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.