Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

MS interweniuje w sprawie kontrowersyjnego wpisu

26.09.2016, 16:28; Aktualizacja: 26.09.2016, 16:59
 • Wyślij
 • Drukuj

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak zwrócił się do KRS z prośbą o zbadanie sprawy wpisu na twitterze, który pojawił się na oficjalnym profilu warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

Reklama

Kontrowersyjny wpis dotyczył wywiadu z politykiem PiS Markiem Suskim w Radiu Zet.

Tłumaczył on w nim m.in. dlaczego - jego zdaniem - Jarosław Kaczyński nie związał się z żadną kobietą. - Nie ożenił się właśnie dlatego, że służy Polsce - wyjaśniał.

Zdanie to skomentowano na profilu "Iustitia Warsaw" w taki sposób: "Niczym Führer... Też wszystko poświęcił dla narodu. Ein Volk, ein Reich, ein Führer. To już nawet nie jest zabawne".

Po godzinie stowarzyszenie usunęło kontrowersyjny wpis i zamieściło przeprosiny. "Było to nie najlepsze porównanie. Chodziło nam wyłącznie o wskazanie absurdalności wypowiedzi" - napisano.

Stowarzyszenie odniosło się do sprawy także w osobnym oświadczeniu, zamieszczonym na stronie internetowej. Czytamy w nim, że warszawska Iustitia "odcina się od wskazanego wpisu".

Autorem kontrowersyjnych treści okazał się sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Cezary Skwara – członek zarządu warszawskiego oddziału SSP „Iustitia”, który w związku z zaistniałą sytuacją złożył rezygnację z tej funkcji.

Interwencję w tej sprawie wszczął z kolei wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, który przesłał do Krajowej Rady Sądownictwa list. " KRS, jako konstytucyjny organ stojący na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów, niejednokrotnie podejmowała działania dla dobra polskiego wymiaru sprawiedliwości. Wyrażam nadzieję, że również opisana sytuacja, w trosce o kulturę sędziów, etykę zawodową i przede wszystkim gwarancję obiektywizmu, znajdzie się w polu zainteresowania Krajowej Rady Sądownictwa. Oczekuję, iż zostanie przez państwa należycie zbadana i oceniona" - czytamy w dokumencie. 

PS

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.