Sobota, 29 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RPO: delegacje sędziów do zmiany

Małgorzata Kryszkiewicz19.10.2016, 00:00; Aktualizacja: 19.10.2016, 06:59
 • Wyślij
 • Drukuj

Należy przyśpieszyć prace nad zmianą przepisów regulujących zasady dotyczące delegacji sędziów. Tak uważa dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, który pisze w tej sprawie do ministra sprawiedliwości. Przyczynkiem jest znana sprawa sędzi Justyny Koski-Janusz, która bez słowa wyjaśnienia ze strony szefa resortu sprawiedliwości została odwołana z delegacji do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Reklama

To jednak nie pierwsza interwencja RPO dotycząca zasad delegowania. W tej sprawie dr Bodnar kierował korespondencję do resortu już dwukrotnie – we wrześniu 2015 r. i w styczniu br. W tegorocznej podkreślał m.in., że odwołany z delegacji sędzia nie może nawet zaskarżyć decyzji ministra, który z kolei nie ma obowiązku podania jakichkolwiek przesłanek.

Zdaniem dr. Bodnara może to naruszać zasadę równowagi władz, niezależności sądów i niezawisłości sędziów, a także prawo sędziego do sądu. Na te wątpliwości odpowiedział wówczas Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.

Przyznał, że w resorcie problem ten jest zauważany, a obecne rozwiązanie „daje potencjalną możliwość oddziaływania władzy wykonawczej na władzę sądowniczą w zakresie wpływu na proces orzekania”. W związku z powyższym wiceminister zapowiedział, że zagadnienie dotyczące delegacji sędziów – przy uwzględnieniu stanowiska RPO, który proponował m.in. wprowadzenie szczegółowego trybu odwołania sędziego z delegacji, jak również umożliwienie skarżenia decyzji – zostanie rozważone w ramach planowanej reformy sądownictwa. Deklaracja ta padła pod koniec marca br. Dotąd jednak żaden projekt zmierzający do zmiany kontestowanych przepisów prawa o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.) nie został upubliczniony. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.