Sobota, 10 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

RPO: delegacje sędziów do zmiany

Małgorzata Kryszkiewicz19.10.2016, 00:00; Aktualizacja: 19.10.2016, 06:59
 • Wyślij
 • Drukuj

Należy przyśpieszyć prace nad zmianą przepisów regulujących zasady dotyczące delegacji sędziów. Tak uważa dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, który pisze w tej sprawie do ministra sprawiedliwości. Przyczynkiem jest znana sprawa sędzi Justyny Koski-Janusz, która bez słowa wyjaśnienia ze strony szefa resortu sprawiedliwości została odwołana z delegacji do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Reklama

To jednak nie pierwsza interwencja RPO dotycząca zasad delegowania. W tej sprawie dr Bodnar kierował korespondencję do resortu już dwukrotnie – we wrześniu 2015 r. i w styczniu br. W tegorocznej podkreślał m.in., że odwołany z delegacji sędzia nie może nawet zaskarżyć decyzji ministra, który z kolei nie ma obowiązku podania jakichkolwiek przesłanek.

Zdaniem dr. Bodnara może to naruszać zasadę równowagi władz, niezależności sądów i niezawisłości sędziów, a także prawo sędziego do sądu. Na te wątpliwości odpowiedział wówczas Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości.

Przyznał, że w resorcie problem ten jest zauważany, a obecne rozwiązanie „daje potencjalną możliwość oddziaływania władzy wykonawczej na władzę sądowniczą w zakresie wpływu na proces orzekania”. W związku z powyższym wiceminister zapowiedział, że zagadnienie dotyczące delegacji sędziów – przy uwzględnieniu stanowiska RPO, który proponował m.in. wprowadzenie szczegółowego trybu odwołania sędziego z delegacji, jak również umożliwienie skarżenia decyzji – zostanie rozważone w ramach planowanej reformy sądownictwa. Deklaracja ta padła pod koniec marca br. Dotąd jednak żaden projekt zmierzający do zmiany kontestowanych przepisów prawa o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.) nie został upubliczniony. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.