Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

BOR bez żadnej kontroli zbiera informacje

26.10.2016, 13:29; Aktualizacja: 26.10.2016, 13:56
 • Wyślij
 • Drukuj

Przepisy pozbawiające jednostkę prawa do prywatności, powinny realizować minimalny standard ochrony, jak chociażby kontrola następcza.

Reklama

Obywatelowi, który chciał przedstawić w prezydenckim Biurze Interwencji i Pomocy Prawnej swoją sprawę, odmówiono wstępu do budynku.

Biuro Ochrony Rządu powołało się na okoliczności, które objęte zostały klauzulą niejawności.

Ustawa z 16 marca 2001 r. o BOR wskazuje, że dopuszczalne jest gromadzenie i przetwarzanie informacji mogących wpłynąć na realizację zadań tej jednostki. Ustawodawca nie przewidział jednak żadnego mechanizmu kontrolnego nad tymi danymi. Rzecznik wielokrotnie wskazywał, że niejawne pozyskiwanie informacji może być uznane za dopuszczalne w określonych sytuacjach prawnych. Niemniej jednak tego typu ingerencjom zawsze powinny towarzyszyć odpowiednie zabezpieczenia praw i wolności jednostki.

Przepisy prawne powinny przewidywać ustanowienie chociażby następczej kontroli w tym zakresie. Standard ten wyznaczył w wyroku z 30 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny w (K 23/11) - czytamy w wystąpieniu.

W związku z powyższym RPO zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji z prośbą o przedstawienie dodatkowych informacji dotyczących kwestii kontroli adekwatności i prawidłowości pozyskiwania danych dotyczących obywateli, gromadzonych przez BOR.

PS/źródło: RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Tagi:BOR, RPO
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.