Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

To prawo prezydenta: powołać lub nie. Ale powinien uzasadnić

Małgorzata Kryszkiewicz14.11.2016, 00:00; Aktualizacja: 14.11.2016, 06:36

Sędziowie także zasługują na ochronę przed arbitralnymi działaniami państwa – uważa rzecznik praw obywatelskich i dołącza do skargi niepowołanych sędziów.

Reklama

O tym, że część osób, których kandydatury zostały odrzucone przez prezydenta pod koniec lipca, postanowiła walczyć o swoje prawa w sądzie administracyjnym, pisaliśmy we wrześniu. Teraz zyskały one ważnego sojusznika w tej potyczce. Doktor Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, zgłosił bowiem swój udział w sprawie, która toczy się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Jak sam tłumaczy uznał, że jest to konieczne, gdyż „błędne stanowisko Prezydenta RP” doprowadziło do „ograniczenia konstytucyjnego prawa dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach oraz prawa sędziego do sądu”. Innymi słowy: RPO, podobnie jak skarżący, doszedł do wniosku, że prezydent podejmując kontestowaną decyzję i nie uzasadniając jej złamał konstytucję. RPO nie podzielił za to przekonania skarżących, że przysługuje im podmiotowe prawo w zakresie powołania ich do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego.

Dopuszczalność skargi

RPO w piśmie, które w piątek zostało wysłane do WSA w Warszawie, przyznaje, że w dotychczasowym dorobku orzeczniczym przeważa stanowisko, zgodnie z którym decyzja prezydenta w przedmiocie powołania lub niepowołania na stanowisko sędziego nie jest decyzją administracyjną. A jako taka nie może być oceniana przez sąd administracyjny (patrz: grafika). Podobnie uważa Kancelaria Prezydenta, która w korespondencji z DGP podkreślała, że „zgodnie z art. 144 ust. 3 pkt 17 Konstytucji RP kompetencja do powoływania sędziów jest prerogatywą Prezydenta RP, tj. jego osobistym uprawnieniem, które dla swej ważności nie wymaga podpisu Prezesa Rady Ministrów”.


Pozostało jeszcze 66% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.