Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Małgorzata Mączka - Pacholak

15.11.2016, 00:10
 • Wyślij
 • Drukuj

29 lat, adwokat, Pietrzak Sidor & Wspólnicy sp. j.

Reklama

Mimo młodego wieku i stosunkowo krótkiego stażu zawodowego (egzamin adwokacki zdała w 2015 r.) ma imponujące doświadczenie w reprezentowaniu klientów w postępowaniach przed sądami powszechnymi, Trybunałem Konstytucyjnym i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Specjalizuje się w sprawach na styku prawa konstytucyjnego, prawa karnego i praw człowieka, których rozstrzygnięcie może mieć kluczowe znaczenie dla całej praktyki stosowania prawa w danym obszarze. Wraz z prawnikami kancelarii reprezentuje m.in. parę homoseksualną, której urzędnicy odmówili zawarcia związku małżeńskiego. Ich celem jest uzyskanie wyroku ETPC podobnego do tego, jaki zapadł w sprawie Oliari i inni przeciwko Włochom (strasburscy sędziowie potwierdzili w nim, że związek partnerski to podstawowe prawo człowieka). Była też zaangażowana w postępowanie strategiczne dotyczące konstytucyjności przepisów o uboju rytualnym. „Spędziliśmy wiele godzin dyskutując na temat kształtu tego wniosku, a argumenty (nie tylko prawnicze, ale również te o naturze filozoficznej i moralnej) przedstawione przez Małgorzatę Mączkę-Pacholak stały się jednym z jego fundamentów” – przyznaje mec. Mikołaj Pietrzak, wspólnik w kancelarii.

Małgorzata Mączka - Pacholak

Małgorzata Mączka - Pacholak

źródło: Materiały Prasowe

Jednym z indywidualnych sukcesów prawniczki jest doprowadzenie do uniewinnienia działaczy organizacji pozarządowej, oskarżonych o naruszenie miru domowego w związku z protestem na dachu budynku publicznego.

Z kancelarią Pietrzak Sidor & Wspólnicy współpracuje od czterech lat, wcześniej była związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka.

Po godzinach pracuje w komisji praw człowieka przy NRA.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.