Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Barbara Grabowska-Moroz

15.11.2016, 00:10
 • Wyślij
 • Drukuj

29 lat, mgr prawa, Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Reklama

Jest cenionym ekspertem w zakresie prawa dotyczącego działalności służb specjalnych, prawa konstytucyjnego, a także międzynarodowych i krajowych standardów ochrony praw człowieka. Z HFPC jest związana od ośmiu lat, obecnie koordynuje w fundacji „Monitoring procesu legislacyjnego w obszarze wymiaru sprawiedliwości”. Dzięki jej zaangażowaniu ten z początku pilotażowy projekt przeistoczył się w jedno ze sztandarowych działań organizacji. Dość powiedzieć, że to helsińska fundacja jako pierwsza zwracała uwagę, że przeforsowana w 2015 r. przez poprzednią koalicję rządzącą zmiana prawa, która otworzyła drogę do wyboru pięciu sędziów TK naraz, jest sprzeczna z konstytucją i może skutkować długotrwałym konfliktem.

Barbara Grabowska - Moroz

Barbara Grabowska - Moroz

źródło: Materiały Prasowe

Przełożeni i współpracownicy Barbary Grabowskiej-Moroz cenią jej zwięzłe i trafne analizy orzeczeń sądów, przywiązanie do precyzji, ale też to, że posługuje się językiem zrozumiałym dla przeciętnego odbiorcy. Prawniczka zawsze bowiem pamięta o tym, że nie wystarczy mieć rację, ale trzeba jeszcze potrafić przekonać do niej innych.

Prof. Ewa Łętowska, rekomendując kandydaturę Grabowskiej-Moroz do rankingu, tak opisała jej wystąpienie na jednej z konferencji naukowych: „Było rzadkim przykładem umiejętnego połączenia prawniczej argumentacji z ludzką, zwykłą empatią”.

Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 2012 r.uzyskała też tytuł LLM na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie. Obecnie na UW pod kierunkiem prof. Mirosława Wyrzykowskiego przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą problematyce kontroli służb specjalnych w Polsce.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.