Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Anna Błaszczak

15.11.2016, 00:10
 • Wyślij
 • Drukuj

34 lata, adwokat, Biuro RPO

Reklama

Należy do bardzo wąskiego grona polskich prawników specjalizujących się w prawie antydyskryminacyjnym – dziedzinie, która wymaga nie tylko znajomości przepisów krajowych i międzynarodowych, lecz także dużej wrażliwości społecznej i wiedzy socjologicznej. Od dziewięciu lat pracuje w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, a od roku pełni tam funkcję dyrektora zespołu do spraw równego traktowania. Dzięki swoim wszechstronnym kompetencjom doskonale sprawdza się zarówno na pierwszej linii sporu przed Trybunałem Konstytucyjnym, jak i w pracy w terenie, gdzie cierpliwie wsłuchuje się w skargi na romskim koczowisku. Nie mówiąc już o tym, że jest także uznanym autorem publikacji na temat równego traktowania (przygotowuje też doktorat o skuteczności traktatów ustanawiających zakaz dyskryminacji).

Anna Błaszczak

Anna Błaszczak

źródło: Materiały Prasowe

W kraju i za granicą jest doceniana zwłaszcza za pracę na rzecz praw osób niepełnosprawnych. Była główną inicjatorką otwarcia urzędu RPO na ich potrzeby i od wielu lat kieruje zespołem ekspertów, którzy reagują na ich problemy. To dzięki niej biuro rzecznika przyjmuje dziś wnioski i skargi w języku migowym oraz za pomocą wideotłumacza. Jej wsparcie merytoryczne i osobiste zaangażowanie w ogromnym stopniu przyczyniły się do zmiany stanowiska rządu w sprawie możliwości ratyfikacji konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych (ostatecznie stało się to w 2012 r.). Za swoje wysiłki została wyróżniona tytułem ambasadora konwencji ONZ podczas I kongresu osób z niepełnosprawnościami w 2015 r.

Jest pierwszą Polką, która sprawuje (drugą kadencję z rzędu) funkcję członka zarządu Europejskiej Sieci Organów ds. Równego Traktowania „Equinet” w Brukseli.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.