Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Wiceminister sprawiedliwości ukarany za grożenie sędzi

16.11.2016, 14:44; Aktualizacja: 16.11.2016, 15:32
 • Wyślij
 • Drukuj

Patryk Jaki został upomniany przez sejmową komisję etyki. Sprawa dotyczy jego zachowania w sądzie podczas rozprawy, która odbyła się na początku września - donosi tvn24.pl.

Reklama

Komisja zajmowała się we wtorek sprawą wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, który na początku września spotkał się w sądzie z posłem PO Robertem Kropiwnickim. Parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej wytoczył Jakiemu sprawę o ochronę dóbr osobistych.

Chodziło o słowa wiceministra, które padły pod koniec stycznia z mównicy sejmowej, że Kropiwnicki prowadzi w swoim mieszkaniu agencję towarzyską.

Jaki podnosił przed sądem, że chroni go immunitet i za swoją wypowiedź nie powinien ponosić żadnych konsekwencji. Sąd odmówił odrzucenia pozwu, uznając, że sprawa może być przedmiotem postępowania cywilnego.

Po tej decyzji wiceminister zarzucił polityczną stronniczość sędzi prowadzącej sprawę i zapowiedział złożenie wniosku o postępowanie dyscyplinarne wobec niej. "To jest pierwsza taka sytuacja, gdzie w orzeczeniu nie uznaje się immunitetu formalnego posła. Jestem przekonany, że jest to zemsta za krytykę sądów" - mówił później dziennikarzom w sądzie.

Co prawda na twitterze poinformował później, że wycofał się z pomysłu złożenia wniosku o dyscyplinarkę sędzi, to jednak incydent nie umknął uwadze komisji sejmowej, która ukarała go we wtorek upomnieniem.

- Padł wniosek o ukaranie pana posła. Ten wniosek uzyskał większość - powiedziała portalowi przewodnicząca Komisji Etyki, Izabela Katarzyna Mrzygłocka (PO). Jak dodała, "decyzję argumentowano naruszeniem przez wiceministra zasad dbałości o dobre imię Sejmu, odpowiedzialności i bezinteresowności."

PS/źródło: TVN24.PL

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.