Czwartek, 8 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Rejenci nie chcą ujawniać władzom samorządu swoich zarobków

30.07.2015, 13:12; Aktualizacja: 30.07.2015, 13:53
 • Wyślij
 • Drukuj

W odpowiedzi na skargi notariuszy rzecznik praw obywatelskich zainterweniował u prezesa KRN w sprawie niekonstytucyjnego - jego zdaniem - obowiązku ujawniania wysokości miesięcznego wynagrodzenia.

Reklama

Wynika on z przyjętego przez Krajową Radę Notarialną sposobu wyliczania składki członkowskiej (Aktualnie wysokość składki wynosi ona 2,5 % wynagrodzenia pobranego za dokonane czynności notarialne, nie mniej niż 700 zł miesięcznie). Prof. Irena Lipowicz uważa, że uchwała, która nakłada na rejentów obowiązek informowania władz samorządowych o ich zarobkach, nie jest wcale niezbędna dla wykonywania zadań ustawowych KRN i może naruszać art. 47 konstytucji (prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz decydowania o swoim życiu osobistym) oraz art. 51 ust. 1 i 2 konstytucji (nikt nie może być obowiązany inaczej niż na podstawie ustawy do ujawniania informacji dotyczących jego osoby, zaś władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym).

- Obowiązek ujawnienia wysokości pobranego przez notariuszy wynagrodzenia za czynności notarialne w wewnętrznych aktach samorządu zawodowego notariuszy (uchwałach) nie spełnia podstawowej przesłanki dopuszczającej wprowadzenie takiego ograniczenia, jaką jest forma ustawowa wprowadzonego ograniczenia - czytamy w wystąpieniu RPO do prezesa samorządu notarialnego. O braku uzasadnienia dla omawianego obowiązku świadczy też fakt, że KRN wykazała, że konieczność informowania o dochodach wynika bezpośrednio z wartości wymienionych w art. 31 ust. 3 konstytucji, a nawet jeśli, to nie byłoby to proporcjonalne ograniczenie prawa do prywatności ani konieczne. Zwłaszcza że w innych samorządach zawodowych podobnych rozwiązań nie wprowadzono.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Rynek

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Specjalizacja szansą dla młodych

    Znalezienie swojej niszy to dziś warunek zaistnienia na konkurencyjnym rynku – przekonuje Karolina Schiffter, zwyciężczyni 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

   • Wywiad

    Zestaw mitów prawniczych

    Zestaw mitów prawniczych

    Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.