Piątek, 21 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Rejenci nie chcą ujawniać władzom samorządu swoich zarobków

30.07.2015, 13:12; Aktualizacja: 30.07.2015, 13:53
 • Wyślij
 • Drukuj

W odpowiedzi na skargi notariuszy rzecznik praw obywatelskich zainterweniował u prezesa KRN w sprawie niekonstytucyjnego - jego zdaniem - obowiązku ujawniania wysokości miesięcznego wynagrodzenia.

Reklama

Wynika on z przyjętego przez Krajową Radę Notarialną sposobu wyliczania składki członkowskiej (Aktualnie wysokość składki wynosi ona 2,5 % wynagrodzenia pobranego za dokonane czynności notarialne, nie mniej niż 700 zł miesięcznie). Prof. Irena Lipowicz uważa, że uchwała, która nakłada na rejentów obowiązek informowania władz samorządowych o ich zarobkach, nie jest wcale niezbędna dla wykonywania zadań ustawowych KRN i może naruszać art. 47 konstytucji (prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz decydowania o swoim życiu osobistym) oraz art. 51 ust. 1 i 2 konstytucji (nikt nie może być obowiązany inaczej niż na podstawie ustawy do ujawniania informacji dotyczących jego osoby, zaś władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym).

- Obowiązek ujawnienia wysokości pobranego przez notariuszy wynagrodzenia za czynności notarialne w wewnętrznych aktach samorządu zawodowego notariuszy (uchwałach) nie spełnia podstawowej przesłanki dopuszczającej wprowadzenie takiego ograniczenia, jaką jest forma ustawowa wprowadzonego ograniczenia - czytamy w wystąpieniu RPO do prezesa samorządu notarialnego. O braku uzasadnienia dla omawianego obowiązku świadczy też fakt, że KRN wykazała, że konieczność informowania o dochodach wynika bezpośrednio z wartości wymienionych w art. 31 ust. 3 konstytucji, a nawet jeśli, to nie byłoby to proporcjonalne ograniczenie prawa do prywatności ani konieczne. Zwłaszcza że w innych samorządach zawodowych podobnych rozwiązań nie wprowadzono.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.