Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Notariusze wydali ok. 400 tys. aktów poświadczeń dziedziczenia

13.08.2015, 10:38; Aktualizacja: 13.08.2015, 11:09
 • Wyślij
 • Drukuj

Nadal jednak ponad 70 proc. poświadczeń praw do spadku wydają sądy.

Reklama

Notariat obecnie wydaje takie poświadczenia w 30 proc. spraw spadkowych. Zdaniem rejenta Tomasza Kota, to i tak bardzo dużo, bo to nadal stosunkowo nowe rozwiązanie w polskim prawie.

Jego zdaniem najbliższa nowelizacja prawa o notariacie w dużym stopniu spowoduje jeszcze wzrost czynności notarialnych w tym zakresie.

Wprowadzona zostanie bowiem możliwość tzw. sukcesywnego nabywania prawa do spadku przed notariuszem. Nie będzie już więc konieczna jednoczesna obecność wszystkich spadkobierców w kancelarii u jednego rejenta. Notariusz będzie mógł sporządzić projekt protokołu dziedziczenia przy udziale jednego spadkobiercy, a następnie uzyskać zgodę na spisanie protokołu dziedziczenia zgodnie z projektem od pozostałych zainteresowanych osób.

Propozycję zmiany prawa w tej kwestii wypracowano w ministerialnej komisji kodyfikacyjnej prawa cywilnego we współpracy ze środowiskiem notarialnym.

PS/źródło:PAP

Źródło:Media
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.