Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prezes KRN o trzecim roku deregulacji

05.01.2016, 11:54; Aktualizacja: 05.01.2016, 12:07
 • Wyślij
 • Drukuj

Przed trzema laty samorząd notarialny zgłaszał wiele zastrzeżeń do zapisów projektu ustawy deregulacyjnej. Jednym z argumentów przeciw deregulacji było prognozowane skokowe zwiększenie liczby osób posiadających uprawnienia do dokonywania czynności notarialnych - pisze Mariusz Białecki, prezes Krajowej Rady Notarialnej.

Reklama

(...)

Jak wynika z danych na 30 listopada 2015 r., w Polsce jest obecnie 3281 notariuszy i 449 zastępców notarialnych. To dużo czy mało? Biorąc pod uwagę, że na koniec roku 2012 w całym kraju działało 2368 notariuszy, a na przestrzeni ostatnich trzech lat liczba rejentów zwiększyła się niemal o 30 proc., to dużo. Jednocześnie jednak obserwujemy zjawisko zmniejszania się dynamiki tego przyrostu: w roku 2013 liczba notariuszy wzrosła o 282 osoby, w rekordowym 2014 – o 431, a już w 2015 – o ok. 200. W naszej ocenie wynika to z tego, że finansowe perspektywy nie są już tak atrakcyjne jak kilka lat temu, co znajduje odzwierciedlenie w spadającym zainteresowaniu aplikacją notarialną, czego konsekwencją jest ograniczony dopływ nowych osób.

(...)

Cały felieton czytaj w eDGP.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.