Poniedziałek, 5 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Rejentów czeka cyfrowa rewolucja

Anna Krzyżanowska09.03.2016, 07:28; Aktualizacja: 09.03.2016, 09:09

Przeprowadzenie cyfrowej modernizacji notariatu to wspólny cel Krajowej Rady Notarialnej i Ministerstwa Cyfryzacji. Wczoraj podpisane zostało porozumienie w tej sprawie.

Reklama

Ma ono stanowić początek prac nad wieloma nowymi inicjatywami. W planach jest m.in. utworzenie Ogólnopolskiego Rejestru Testamentów, w którym zamieszczane mają być wszystkie testamenty notarialne, także te sporządzone przed konsulami poza granicami RP. Dzięki temu spadkobiercy uzyskają szybką informację o ostatniej woli sporządzonej przez testatorów. Rejestr dostępny ma być w każdej kancelarii notarialnej na terenie Polski i stanowić ma uzupełnienie Notarialnego Rejestru Testamentów, który działa już od 5 października 2011 r.

Porozumienie zakłada również stworzenie Ogólnopolskiego Elektronicznego Repozytorium Aktów Notarialnych. Ogromna liczba aktów notarialnych sporządzanych, odczytywanych i podpisywanych w kancelariach notarialnych na terenie całego kraju powoduje coraz większą potrzebę odnoszenia się w ich treści do informacji zawartych w innych aktach. W repozytorium znajdować się mają nie tylko akty notarialne sporządzone po dniu oficjalnego otwarcia tego rejestru, lecz także te znajdujące się już w archiwach kancelarii notarialnych. Dzięki temu u każdego rejenta będzie można uzyskać elektroniczny wypis, odpis i wyciąg danego aktu. Nie będzie więc już konieczna wizyta u tego notariusza, przed którym się go sporządzało. Co więcej, zdobyty w ten sposób wypis ma mieć taką samą moc prawną jak papierowy.

Ułatwienia i usprawnienia mają też dotyczyć wynikających z aktów notarialnych wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego. Krajowa Rada Notarialna i minister cyfryzacji mają współpracować przy opracowaniu propozycji zmian legislacyjnych i organizacyjnych, które umożliwią dokonywanie ich przez notariuszy w imieniu swoich klientów.


Pozostało jeszcze 3% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

    Artykuły bezpłatne

      Śledź nas na:

      Polecamy

      • Rising Stars 2016

        30 wschodzących gwiazd prawa

        30 wschodzących gwiazd prawa

        Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

      • Wywiad

        Zestaw mitów prawniczych

        Zestaw mitów prawniczych

        Racjonalny prawodawca to fikcja. Fikcją jest rozdział władzy sądowniczej od wykonawczej. Oraz to, że sędziowie są tylko „ustami ustawy”, że jedynie stosują prawo, lecz go nie tworzą - mówi prof. Bartosz Brożek.

      • Prowadzenie sprawy

        Terminologiczny mętlik

        Terminologiczny mętlik

        Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

      • Wybór prezesa

        Hamletowski dylemat sędziów TK

        Hamletowski dylemat sędziów TK

        Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.