Czwartek, 27 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Rejentów czeka cyfrowa rewolucja

Anna Krzyżanowska09.03.2016, 07:28; Aktualizacja: 09.03.2016, 09:09

Przeprowadzenie cyfrowej modernizacji notariatu to wspólny cel Krajowej Rady Notarialnej i Ministerstwa Cyfryzacji. Wczoraj podpisane zostało porozumienie w tej sprawie.

Reklama

Ma ono stanowić początek prac nad wieloma nowymi inicjatywami. W planach jest m.in. utworzenie Ogólnopolskiego Rejestru Testamentów, w którym zamieszczane mają być wszystkie testamenty notarialne, także te sporządzone przed konsulami poza granicami RP. Dzięki temu spadkobiercy uzyskają szybką informację o ostatniej woli sporządzonej przez testatorów. Rejestr dostępny ma być w każdej kancelarii notarialnej na terenie Polski i stanowić ma uzupełnienie Notarialnego Rejestru Testamentów, który działa już od 5 października 2011 r.

Porozumienie zakłada również stworzenie Ogólnopolskiego Elektronicznego Repozytorium Aktów Notarialnych. Ogromna liczba aktów notarialnych sporządzanych, odczytywanych i podpisywanych w kancelariach notarialnych na terenie całego kraju powoduje coraz większą potrzebę odnoszenia się w ich treści do informacji zawartych w innych aktach. W repozytorium znajdować się mają nie tylko akty notarialne sporządzone po dniu oficjalnego otwarcia tego rejestru, lecz także te znajdujące się już w archiwach kancelarii notarialnych. Dzięki temu u każdego rejenta będzie można uzyskać elektroniczny wypis, odpis i wyciąg danego aktu. Nie będzie więc już konieczna wizyta u tego notariusza, przed którym się go sporządzało. Co więcej, zdobyty w ten sposób wypis ma mieć taką samą moc prawną jak papierowy.

Ułatwienia i usprawnienia mają też dotyczyć wynikających z aktów notarialnych wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego. Krajowa Rada Notarialna i minister cyfryzacji mają współpracować przy opracowaniu propozycji zmian legislacyjnych i organizacyjnych, które umożliwią dokonywanie ich przez notariuszy w imieniu swoich klientów.


Pozostało jeszcze 3% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.