Poniedziałek, 24 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Notariusz jest przedsiębiorcą

23.03.2016, 16:12; Aktualizacja: 23.03.2016, 16:34
 • Wyślij
 • Drukuj

23 marca Sąd Najwyższy wypowiedział się na temat statusu notariusza.

Reklama

"Czy notariusz jest przedsiębiorcą w rozumieniu art. 5 ust. 1 w zw. z art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 28 lutego 2003 r.- Prawo upadłościowe i naprawcze w zw. z art. 431 k.c.?" Takim pytaniem prawnym w czwartek zajmował się Sąd Najwyższy.

SN udzielił odpowiedzi pozytywnej. W uchwale pojętej 23 marca (sygn.III CZP 4/16) wskazał, że status rejenta budził wątpliwości jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas, zgodnie z ustawą prawo o notariacie, rejent nie był przedsiębiorcą. W roku 2004 przepisy te zostały jednak uchylone.

Sąd Najwyższy uwzględniając m. in. przepisy prawa o notariacie, k.s.h., ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz regulacje z zakresu prawa międzynarodowego, stwierdził, że status notariusza jest obecnie oczywisty.

Rejent, zdaniem SN, prowadzi działalność, co prawda specyficzną i reglamentowaną, ale przejawiającą wszystkie cechy działalności gospodarczej. Posiada zatem zdolność upadłościową jako przedsiębiorca.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.