Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Notariusz jest przedsiębiorcą

23.03.2016, 16:12; Aktualizacja: 23.03.2016, 16:34
 • Wyślij
 • Drukuj

23 marca Sąd Najwyższy wypowiedział się na temat statusu notariusza.

Reklama

"Czy notariusz jest przedsiębiorcą w rozumieniu art. 5 ust. 1 w zw. z art. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 28 lutego 2003 r.- Prawo upadłościowe i naprawcze w zw. z art. 431 k.c.?" Takim pytaniem prawnym w czwartek zajmował się Sąd Najwyższy.

SN udzielił odpowiedzi pozytywnej. W uchwale pojętej 23 marca (sygn.III CZP 4/16) wskazał, że status rejenta budził wątpliwości jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wówczas, zgodnie z ustawą prawo o notariacie, rejent nie był przedsiębiorcą. W roku 2004 przepisy te zostały jednak uchylone.

Sąd Najwyższy uwzględniając m. in. przepisy prawa o notariacie, k.s.h., ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz regulacje z zakresu prawa międzynarodowego, stwierdził, że status notariusza jest obecnie oczywisty.

Rejent, zdaniem SN, prowadzi działalność, co prawda specyficzną i reglamentowaną, ale przejawiającą wszystkie cechy działalności gospodarczej. Posiada zatem zdolność upadłościową jako przedsiębiorca.

PS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.