Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Prezes KRN: E-notariat: szybciej, pewniej, taniej

Mariusz Białecki12.04.2016, 16:00; Aktualizacja: 13.04.2016, 08:14

Cyfryzacja wymiaru sprawiedliwości rozumiana jako wykorzystanie technologii do tworzenia, przechowywania, udostępniania i przetwarzania danych w postaci cyfrowej to wyzwanie, z którym mierzyły się kolejne ekipy decydentów. Jednak bez większych sukcesów - pisze Mariusz Białecki, prezes KRN.

Reklama

Największą słabością realizowanych dotychczas projektów była ich fragmentaryczność i niekompatybilność: wdrażane przez różne podmioty systemy nie były w stanie ze sobą współpracować. Bolączką był brak centralnego ośrodka, który koordynowałby działania podejmowane przez poszczególne jednostki. Wydawało się, że do pełnienia tej roli najbardziej predysponowane było Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (obecnie Ministerstwo Cyfryzacji). Jednakże do tej pory – przynajmniej z punktu widzenia notariatu jako elementu wymiaru sprawiedliwości o charakterze prewencyjnym – nie powstała żadna całościowa wizja, strategia czy plan, który pomógłby skoordynować działania poszczególnych instytucji, chociażby w zakresie obrotu składnikami majątkowymi i ich dziedziczeniem. Dla przykładu: funkcjonują niezależnie od siebie dwa rejestry nieruchomości – ewidencja gruntów i budynków (EGiB) oraz księgi wieczyste – a zawarte w nich dane nie zawsze są tożsame. Dane z ewidencji gruntów w zakresie oznaczenia nieruchomości mają pierwszeństwo przed danymi z Działu I księgi wieczystej. Co to oznacza? Po prostu tyle, że rękojmia wiary publicznej, która jest najważniejszą cechą księgi wieczystej, de facto nie istnieje. Wskazany wyżej dualizm systemu rejestracji nieruchomości oznacza bowiem, że Dział I księgi wieczystej nie jest nią objęty.

Wobec powyższego całościowa koncepcja cyfryzacji przedstawiona na początku tego roku przez minister Annę Streżyńską spotkała się z dużym zainteresowaniem samorządu notarialnego. W trakcie rozmów dostrzeżono możliwość nawiązania współpracy w zakresie modernizacji notariatu, upowszechniania usług notariuszy, ale także ułatwienia Polakom – zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorcom – bezpiecznej i skutecznej realizacji ich zamierzeń. Efektem tych rozmów jest podpisane 8 marca 2016 r. ramowe porozumienie w zakresie współpracy związanej z cyfrową modernizacją notariatu.


Pozostało jeszcze 64% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.