Sobota, 22 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Znajomość języka angielskiego przyda się notariuszowi

06.05.2016, 10:49; Aktualizacja: 06.05.2016, 11:51
 • Wyślij
 • Drukuj

Wydatki poniesione przez rejenta na zdobycie uprawnień tłumacza przysięgłego, są kosztem uzyskania przychodów - uznał WSA w Łodzi.

Reklama

Sprawę jako pierwsza opisała "Rzeczpospolita". Chodziło o notariusza, który chciał uzyskać uprawnienia tłumacza przysięgłego języka angielskiego. Zainwestował w studia, materiały dydaktyczne oraz egzamin. W jego ocenie wydatki, które poniósł, są kosztem uzyskania przychodów.

Z prawa o notariacie wynika bowiem, że czynności notarialne mogą być dokonane w obcym języku. Warunkiem jest jednak posiadanie tytułu tłumacza przysięgłego. Z tego powodu zdobycie uprawnień może przyczynić się do uzyskania dodatkowego przychodu z działalności rejenta.

Jednak fiskus uważał inaczej. Zdaniem łódzkiej izby skarbowej są to wydatki o charakterze osobistym i nie mają związku z prowadzeniem kancelarii notarialnej, nie przyczynią się więc do uzyskania przychodu z działalności.

WSA podważył jednak tą decyzję.

PS/źródło: Rzeczpospolita

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.