Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Klient notariusza też ma obowiązki

18.05.2016, 07:07; Aktualizacja: 18.05.2016, 07:25

Notariusz Krzysztof Młynarski, rzecznik dyscyplinarny KRN: Fakt dokonywania określonej czynności przy udziale notariusza nie zwalnia strony aktu od własnej staranności.

Reklama

26 tys. zł sąd przyznał klientce rejenta, za to, że ten nie sprawdził podpisu na akcie notarialnym, który był inny niż dane z dowodu osobistego. Co prawda notariusz w sprawie karnej został uznany za pokrzywdzonego w związku ze sporządzeniem tego aktu notarialnego, ale to nie wyklucza ponoszenia przez niego odpowiedzialności cywilnej za niedbalstwo - tak stwierdził Sąd Okręgowy w Gdańsku w wyroku z 29 stycznia 2016 r., (sygn. akt III Ca 855/15).

Jednak jak podkreślił Sąd Najwyższy w uchwale z 17 września 2003 r. (sygn. akt II CK 10/02) trzeba odrzucić tezę, jakoby fakt dokonywania określonej czynności przy udziale notariusza generalnie zwalniał stronę aktu od jakichkolwiek aktów własnej staranności. Nie jest bowiem tak, że powierzenie czynności notariuszowi jest automatycznie równoznaczne z dochowaniem należytej staranności przez stronę.

Ta kwestia jest zasadnicza przy wszelkich postępowaniach odszkodowawczych, ponieważ sąd rozważając zastosowanie rękojmi ocenia, czy uczestnik czynności mógł się z łatwością dowiedzieć o niezgodności między ujawnionym w księdze wieczystej stanem prawnym, a rzeczywistym stanem prawnym.

Czyli klient (którym może być także adwokat czy radca prawny) idzie do notariusza i musi sam sprawdzać stan nieruchomości w księgach wieczystych?


Pozostało jeszcze 57% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.