Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Klient notariusza też ma obowiązki

18.05.2016, 07:07; Aktualizacja: 18.05.2016, 07:25

Notariusz Krzysztof Młynarski, rzecznik dyscyplinarny KRN: Fakt dokonywania określonej czynności przy udziale notariusza nie zwalnia strony aktu od własnej staranności.

Reklama

26 tys. zł sąd przyznał klientce rejenta, za to, że ten nie sprawdził podpisu na akcie notarialnym, który był inny niż dane z dowodu osobistego. Co prawda notariusz w sprawie karnej został uznany za pokrzywdzonego w związku ze sporządzeniem tego aktu notarialnego, ale to nie wyklucza ponoszenia przez niego odpowiedzialności cywilnej za niedbalstwo - tak stwierdził Sąd Okręgowy w Gdańsku w wyroku z 29 stycznia 2016 r., (sygn. akt III Ca 855/15).

Jednak jak podkreślił Sąd Najwyższy w uchwale z 17 września 2003 r. (sygn. akt II CK 10/02) trzeba odrzucić tezę, jakoby fakt dokonywania określonej czynności przy udziale notariusza generalnie zwalniał stronę aktu od jakichkolwiek aktów własnej staranności. Nie jest bowiem tak, że powierzenie czynności notariuszowi jest automatycznie równoznaczne z dochowaniem należytej staranności przez stronę.

Ta kwestia jest zasadnicza przy wszelkich postępowaniach odszkodowawczych, ponieważ sąd rozważając zastosowanie rękojmi ocenia, czy uczestnik czynności mógł się z łatwością dowiedzieć o niezgodności między ujawnionym w księdze wieczystej stanem prawnym, a rzeczywistym stanem prawnym.

Czyli klient (którym może być także adwokat czy radca prawny) idzie do notariusza i musi sam sprawdzać stan nieruchomości w księgach wieczystych?


Pozostało jeszcze 57% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.