Środa, 26 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Notariusze nie mówią ''nie'' nagrywaniu czynności

08.08.2016, 12:29; Aktualizacja: 08.08.2016, 13:13
 • Wyślij
 • Drukuj

Należy dokładnie określić zakres rejestrowanych czynności notarialnych i zapewnić bezpieczeństwo nagranych materiałów ze względu na dobro chronione tajemnicą zawodową - wskazuje KRN w piśmie do RPO.

Reklama

Krajowa Rada Notarialna zapewniła rzecznika, że śledzi pojawiające się w mediach doniesienia o osobach pokrzywdzonych na skutek zawarcia umów przewłaszczenia mieszkań na zabezpieczenie pożyczek.

Zaznaczyła, że problem jest trudny także dla samorządu z tego względu, że stawia w niekorzystnym świetle część środowiska notariuszy i przyczynia się do kształtowania nieprawdziwego wizerunku osób wykonujących ten zawód.

Odnosząc się natomiast do postulatu nagrywania czynności notarialnych KRN przyznała, że w obecnie obowiązującym stanie prawnym zarzuty podnoszone wobec rejentów rzeczywiście są po fakcie trudne lub wręcz niemożliwe do odparcia.

Jednocześnie Rada zwróciła uwagę, że proponowana koncepcja wymaga dokładnego sprecyzowania zakresu rejestrowanych czynności oraz zapewnienia bezpieczeństwa nagranych  materiałów ze względu na dobro chronione tajemnicą zawodową.

W ocenie KRN jedyną drogą zapobieżenia problemowi wyłudzania mieszkań za pożyczki jest jednak uregulowanie instytucji przewłaszczenia na zabezpieczenie w taki sposób, aby zapewnić jak najlepszą ochronę prawną stron takiej umowy, zwłaszcza tych które są słabsze ekonomicznie.

PS/źródło: RPO

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • Prawo karne

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    Mafię zaboli tylko odebranie majątku

    To organizacja o ogromnych umiejętnościach adaptacyjnych, świetnie kamuflująca się w systemie. Na tym polega zagrożenie z jej strony - mówi Roberto Alfonso, prokurator generalny Mediolanu.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.