Piątek, 2 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Z rejentem o testamencie

Paulina Szewioła28.11.2016, 07:44; Aktualizacja: 29.11.2016, 07:56
 • Wyślij
 • Drukuj

W ostatnią sobotę – w ramach 7. edycji Dnia Otwartego Notariatu – kilkuset rejentów udzielało bezpłatnych porad prawnych na temat testamentów oraz zasad i mechanizmów dziedziczenia. W samej Warszawie w akcję zaangażowało się blisko 70 osób. W tym roku – po raz pierwszy w historii DON – notariusze byli obecni także w Berlinie.

Reklama

Tematem przewodnim tegorocznej akcji był testament notarialny, który jest najbezpieczniejszą formą przekazania majątku najbliższym i – jak potwierdzają rejenci – coraz bardziej popularną. – Z roku na rok wzrasta liczba sporządzanych przez nas testamentów. I co ważne, ich treść jest też coraz bardziej rozbudowana – mówi Artur Kędzierski, prezes Izby Notarialnej w Warszawie. – Spadkodawcy mają do wyboru sporą gamę instrumentów prawnych i chcą z nich czerpać – dodaje.

Rejent zwraca też uwagę, jak ważne jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty przy spisywaniu ostatniej woli. – Notariusz zagwarantuje poprawność testamentu pod względem prawnym oraz zaproponuje zapisy, które pozwolą w pełni zrealizować wolę testatora. Nie każdy musi znać przecież różnicę pomiędzy np. poleceniem i zapisem czy jakąkolwiek inną instytucją prawa spadkowego – argumentuje Kędzierski.

Niezależnie od tematu przewodniego, rejenci odpowiadali też na inne pytania leżące w zakresie ich kompetencji. 

Dziennik Gazeta Prawna był patronem medialnym akcji

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.