Sobota, 3 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Andrzej Seremet: Informatyzacja prokuratury nie utknęła w miejscu

06.07.2015, 13:38; Aktualizacja: 06.07.2015, 14:17
 • Wyślij
 • Drukuj

Prokurator generalny odpowiedział na zarzuty stawiane w raporcie o stanie przygotowań państwa do kontradyktoryjnego procesu karnego, który przygotował Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratory RP. 

Reklama

Andrzej Seremet nie zgodził się z twierdzeniem zawartym w tym dokumencie, jakoby jednostki prokuratury nie były przygotowane do realizacji obowiązku wynikającego z art. 213 par. 1a k.p.k. Chodzi o przede wszystkim o brak systemu, który umożliwiałby śledczym pozyskiwanie danych o stanie majątkowym oskarżonego. Przypomniał, że Prokuratura Generalna przygotowała aplikację dostępową pod nazwą "deklaracje" udostępnianą za pośrednictwem Centralnej Bazy Danych Systemu Informatycznego Prokuratury (CBD SIP).

Ma ona umożliwić pozyskiwanie danych z systemu Ministerstwa Finansów przez upoważnionych przez prokuratora generalnego użytkowników ( o nowej aplikacji czytaj TUTAJ).

Odparł też zarzut, że w miejscu utknęła informatyzacja prokuratury. Podkreślił, że w ciągu ostatnich dwóch lat PG podjęła szereg inicjatyw w tym zakresie. "Posiadając bardzo skromne środki finansowe przystąpiono do działań mających na celu centralizację przetwarzania i udostępniania danych, wirtualizację serwerów, rozbudowę systemu autoryzacji i bezpieczeństwa, zapewnienie warunków technicznych dostępu do danych wszystkim użytkownikom systemów informatycznych prokuratury oraz zapewnienie usług sieciowych dla wymiany danych drogą elektroniczną"- czytamy w stanowisku prokuratora generalnego. Podstawą tych działań było uruchomienie sieci transmisji danych łączących wszystkie jednostki organizacyjne prokuratury - IP VPN Prokuratura.

Andrzej Seremet poinformował, że w chwili obecnej, w końcowej fazie znajduje się projekt bezpiecznej poczty elektronicznej. Trwają też prace mające na celu udostępnienie jednostkom prokuratury, za pośrednictwem sieci IP VPN, aktualizowanej codziennie bazy informacji prawnej. A kolejnym projektem ma być wdrożenie systemu digitalizacji akt na poziomie prokuratur okręgowych i apelacyjnych. PG złożyła też wniosek konkursowy do Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, na dofinansowanie rozwoju systemu digitalizacji akt prokuraturach rejonowych. I czeka obecnie na jego rozstrzygniecie.

PS/źródło: PG

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.