Piątek, 28 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Andrzej Seremet: Informatyzacja prokuratury nie utknęła w miejscu

06.07.2015, 13:38; Aktualizacja: 06.07.2015, 14:17
 • Wyślij
 • Drukuj

Prokurator generalny odpowiedział na zarzuty stawiane w raporcie o stanie przygotowań państwa do kontradyktoryjnego procesu karnego, który przygotował Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratory RP. 

Reklama

Andrzej Seremet nie zgodził się z twierdzeniem zawartym w tym dokumencie, jakoby jednostki prokuratury nie były przygotowane do realizacji obowiązku wynikającego z art. 213 par. 1a k.p.k. Chodzi o przede wszystkim o brak systemu, który umożliwiałby śledczym pozyskiwanie danych o stanie majątkowym oskarżonego. Przypomniał, że Prokuratura Generalna przygotowała aplikację dostępową pod nazwą "deklaracje" udostępnianą za pośrednictwem Centralnej Bazy Danych Systemu Informatycznego Prokuratury (CBD SIP).

Ma ona umożliwić pozyskiwanie danych z systemu Ministerstwa Finansów przez upoważnionych przez prokuratora generalnego użytkowników ( o nowej aplikacji czytaj TUTAJ).

Odparł też zarzut, że w miejscu utknęła informatyzacja prokuratury. Podkreślił, że w ciągu ostatnich dwóch lat PG podjęła szereg inicjatyw w tym zakresie. "Posiadając bardzo skromne środki finansowe przystąpiono do działań mających na celu centralizację przetwarzania i udostępniania danych, wirtualizację serwerów, rozbudowę systemu autoryzacji i bezpieczeństwa, zapewnienie warunków technicznych dostępu do danych wszystkim użytkownikom systemów informatycznych prokuratury oraz zapewnienie usług sieciowych dla wymiany danych drogą elektroniczną"- czytamy w stanowisku prokuratora generalnego. Podstawą tych działań było uruchomienie sieci transmisji danych łączących wszystkie jednostki organizacyjne prokuratury - IP VPN Prokuratura.

Andrzej Seremet poinformował, że w chwili obecnej, w końcowej fazie znajduje się projekt bezpiecznej poczty elektronicznej. Trwają też prace mające na celu udostępnienie jednostkom prokuratury, za pośrednictwem sieci IP VPN, aktualizowanej codziennie bazy informacji prawnej. A kolejnym projektem ma być wdrożenie systemu digitalizacji akt na poziomie prokuratur okręgowych i apelacyjnych. PG złożyła też wniosek konkursowy do Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, na dofinansowanie rozwoju systemu digitalizacji akt prokuraturach rejonowych. I czeka obecnie na jego rozstrzygniecie.

PS/źródło: PG

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Źródło:Prawnik.pl
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Artykuły powiązane
   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Spór wokół TK

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Budżet TK czeka na zaopiniowanie

    Komisja zadeklarowała, że do czasu spełnienia przez Trybunał Konstytucyjny wymogów formalnych, nie zaopiniuje projektu budżetu TK na przyszły rok. Według opozycji doszło do złamania procedury sejmowej.

   • Komornicy

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Asesorzy nie chcą być statywami

    Nowa ustawa ma służyć przede wszystkim asesorom i aplikantom. Jednak ci ostatni obawiają się, że na zmianie przepisów to oni stracą najbardziej.

   • Wybory

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    KRRP to nie jest związek zawodowy

    Nie chcę ani rewolucji, ani zachowania status quo. Jestem orędownikiem ewolucji – deklaruje Ryszard Ostrowski, trzeci z kandydatów na nowego prezesa KRRP.

   • Gry

    Nowelizacyjny hazard

    Nowelizacyjny hazard

    Tylko liberalizacja i wynikające z niej poszerzenie zakresu licencjonowanego hazardu może zagwarantować zwiększenie ochrony użytkowników i ograniczenie szarej strefy - pisze r.pr. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska z DLA Piper.