Niedziela, 23 października 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Zespoły do zadań specjalnych i walka z sędziami przestępcami. Jest projekt reformy prokuratury PiS

27.12.2015, 22:39; Aktualizacja: 28.12.2015, 13:53

Przejęcie przez ministra sprawiedliwości funkcji prokuratora generalnego, wprowadzenie Prokuratury Krajowej i powołanie w miejsce prokuratur apelacyjnych prokuratur regionalnych - to niektóre zmiany, jakie przewiduje reforma prokuratury PiS. Projekt nowej ustawy wpłynął do Sejmu w Wigilię.

Reklama

Jak wynika z uzasadnienia, likwidacja prokuratur apelacyjnych wiąże się przede wszystkim ze zmianą zadań tych jednostek, które koncentrowały się dotąd na kwestiach nadzorczo-sądowych. Prokuratury regionalne skupią się na ściganiu najpoważniejszych przestępstw finansowo-gospodarczych i skarbowych oraz organizacji pracy prokuratur niższego szczebla. Wydziały zamiejscowe do spraw przestępczości zorganizowanej i korupcji mają zostać przeniesione do Prokuratury Krajowej.


Pozostało jeszcze 75% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Wywiad

    Konstytucja to nie sklep

    Konstytucja to nie sklep

    Borys Budka, poseł PO, były minister sprawiedliwości: Wariant ze słabym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, który nie ma poparcia większości sędziów, a w dodatku znalazł się w trybunale np. prosto z poselskich ław, byłby zauważony w Europie. Taka sytuacja z pewnością obniżyłaby pozycję i rangę naszego sądu konstytucyjnego.

   • Finaliści konkursu

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Wschodzące gwiazdy prawa

    Adwokaci nokautują radców prawnych, kobiety po raz pierwszy w zdecydowanej większości. To, kto z prezentowanej trzydziestki został zwycięzcą, a kto zamknie ranking wschodzących gwiazd, okaże się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w połowie listopada w Warszawie.

   • NRA

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Ja jestem człowiekiem lojalnym

    Mam cechy przywódcze. Dowiodłem tego, będąc dziekanem. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w tej chwili jestem wiceprezesem NRA, a w samorządzie obowiązują pewien porządek i hierarchia – mówi Jacek Trela, który ubiega się o schedę po Andrzeju Zwarze.

   • Notariusze

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Bez kary za uchybienie terminowi

    Przekroczenie siedmiodniowego terminu na dostarczenie dokumentów ministrowi, nie rodzi odpowiedzialności dyscyplinarnej - uznał SN.