Niedziela, 4 grudnia 2016
serwis rekomenduje gazetaprawnia.pl
statystyki

Zespoły do zadań specjalnych i walka z sędziami przestępcami. Jest projekt reformy prokuratury PiS

27.12.2015, 22:39; Aktualizacja: 28.12.2015, 13:53

Przejęcie przez ministra sprawiedliwości funkcji prokuratora generalnego, wprowadzenie Prokuratury Krajowej i powołanie w miejsce prokuratur apelacyjnych prokuratur regionalnych - to niektóre zmiany, jakie przewiduje reforma prokuratury PiS. Projekt nowej ustawy wpłynął do Sejmu w Wigilię.

Reklama

Jak wynika z uzasadnienia, likwidacja prokuratur apelacyjnych wiąże się przede wszystkim ze zmianą zadań tych jednostek, które koncentrowały się dotąd na kwestiach nadzorczo-sądowych. Prokuratury regionalne skupią się na ściganiu najpoważniejszych przestępstw finansowo-gospodarczych i skarbowych oraz organizacji pracy prokuratur niższego szczebla. Wydziały zamiejscowe do spraw przestępczości zorganizowanej i korupcji mają zostać przeniesione do Prokuratury Krajowej.


Pozostało jeszcze 75% treści

Jeśli już posiadasz konto w Portalu Prawnik.pl - zaloguj się!
Uzyskaj dostęp

Zyskaj dostęp do wiarygodnego źródła informacji dedykowanych prawnikom!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Artykuły płatne

  Artykuły bezpłatne

   Śledź nas na:

   Polecamy

   • Rising Stars 2016

    30 wschodzących gwiazd prawa

    30 wschodzących gwiazd prawa

    Podium 5. edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2016 zdominowały kobiety - adw. Karolina Schiffter, prawnik Magdalena Pszczółka i adw. Małgorzata Mączka-Pacholak.

   • Wybór prezesa

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Hamletowski dylemat sędziów TK

    Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista: Nie po to obecna większość parlamentarna uchwaliła w ciągu ostatniego roku sześć ustaw naprawczych dotyczących trybunału, aby sędziowie wybrali sobie kandydatów posiadających poparcie Zgromadzenia Ogólnego TK.

   • Wywiad

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Zmierzamy w kierunku Białorusi

    Nie jestem wobec Trybunału Konstytucyjnego bezkrytyczny. Nie wszystkie jego orzeczenia, zwłaszcza dotyczące sądownictwa, budziły mój zachwyt. Ale jest rzeczą ważną, aby sprawnie działał w sytuacji zagrożenia funkcjonowania sądów – mówi Adam Strzembosz.

   • Prowadzenie sprawy

    Terminologiczny mętlik

    Terminologiczny mętlik

    Aktualnie Sąd Najwyższy bada zagadnienie dotyczące przyznawania kosztów pomocy prawnej udzielanej z urzędu w sytuacji, w której udział pełnomocnika w sprawie nie był znaczący. Być może rozstrzygając ten problem, pochyli się przy okazji nad znaczeniem pojęciem „prowadzenie sprawy” - piszą adw. Lucyna Staniszewska i apl. adw. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.